Foto: Archív Divadla Dětí
Karlovarské Medzinárodní hudební divadlo – Divadlo Dětí v spolupráci s OZV ENVI - PAK nedávno ukončilo jesennú šnúru predstavení o triedení odpadu. Vyše 3000 detí na Slovensku si malo možnosť vychutnať dvojjazyčné predstavenia O Balynce, dobrém štěněti a Ako Lesíčkovi utiekli včely.
Ako informuje OZV ENVI - PAK, ide už o tretí ročník vzdelávacej hudobno-divadelnej šnúry naprieč Českom a Slovenskom. Dvojjazyčné predstavenia tento rok zavítali do Senice, Malaciek, Liptovského Mikuláša, Michaloviec a Humenného. Tento rok si ich vystúpenia pozrelo na slovenskej strane vyše 3000 detí materských škôl a prvého stupňa základných škôl. V prvých dvoch ročníkoch hrali herci dvojjazyčné predstavenie O Balynce, dobrém štěněti a teraz pribudla aj ďalšia rozprávka – Ako Lesíčkovi utiekli včely. „Dvojjazyčné predstavenia už videli tisíce detí v oboch krajinách, čo nás nesmierne teší, lebo zo skúseností vieme, že informácie, ktoré si z predstavenia odnesú, aplikujú aj doma. Tam sa z nich stávajú akísi ambasádori triedenia a kontrolujú všetkých členov domácnosti, či naozaj triedia a ako. V konečnom dôsledku je tak každý ďalší správne vytriedený odpad úspechom pre nás všetkých, lebo iba ten dostane druhú šancu, neskončí na skládke a môže byť zrecyklovaný,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK.
Opodstatnenosť triedenia na každom mieste
OZV ENVI - PAK pravidelne pripomína opodstatnenosť a význam správneho triedenia odpadu a rôznymi kanálmi vzdeláva verejnosť. Dôležitosť triedenia podľa protagonistov podčiarkujú obe spomínané rozprávkové hry. Kým tá O Balynce je situovaná v meste na sídlisku, kde neporiadok robia nezbedné krysy, tak predstavenie Ako Lesíčkovi utiekli včely sa odohráva v lese, ktorý sa včely rozhodnú opustiť kvôli neporiadku. „V oboch hrách sa s pomocou vopred pripravených detí, ktoré odpad nielenže upracú, ale aj vytriedia, všetko končí šťastne – čisto a vytriedením neporiadku. V rozprávke o Lesníčkovi a včelách sa navyše aj zachraňuje les, ktorý nakoniec vďaka vytriedenému papieru a jeho recyklácii nemusia vyrúbať,“ priblížil šéf karlovarského súboru a jeden z hercov Libor Balák. Deti sa počas predstavení mohli do deja aktívne zapájať prostredníctvom naučených piesní a na vlastnej koži si vyskúšali základné princípy ekologického správania.
Príprava už vopred
Česko-slovenské divadelné predstavenia sú v prevedení súboru nielen zaujímavé, ale v nemalej miere si vyžadujú aj interakciu detského publika. „Príprava začína vopred. Do škôl sú distribuované vzdelávacie materiály, aby si deti mohli samotné predstavenia užiť aj spôsobom, že vopred poznajú piesne a môžu si ich zaspievať. Samozrejme, do hry sú zakomponované dôležité informácie o tom, aké dôležité je triedenie odpadu a ako tak robiť čo najlepšie,“ vysvetlila Katarína Kretter. Podľa Baláka sú deti rovnaké všade – zvedavé a učenlivé. „Aj prístup k triedeniu odpadu je v Česku a na Slovensku podobný. Jediné, čo tieto deti odlišuje, je naozaj len to, na ktorej strane hranice sa nachádzajú,“ dodal Balák s tým, že slovenské deti prijímajú český jazyk oveľa jednoduchšie ako české ten slovenský.
Plánujú pokračovať
Takéto vzdelávanie sa podľa kompetentných stretáva s veľkým úspechom. Chvália si ho nielen deti, ale aj pedagógovia. „Akékoľvek vzdelávanie, ktoré je vedené prostredníctvom interakcie a hravosti je určite prínosom. Naše deti sa na predstavenie tešili a je vidieť, že si ho užili,“ uviedla jedna z učiteliek po skončení predstavenia. Podľa Baláka sú aj tieto pozitívne ohlasy jedným z dôvodov, že chcú pokračovať aj budúci rok.