Piatok 07.08.2020
Dnes má meniny 
Štefánia
°C
27.07.2020 01:15

Spoločensky zodpovedné verejné obstarávanie


Ilustračná snímka.


Úrad pre verejné obstarávanie vypracoval metodicko-vzdelávací materiál k Spoločensky zodpovednému verejnému obstarávaniu, v ktorom nájdete príklady a postupy, ako môžete aj prostredníctvom inštitútu verejného obstarávania výrazne prispieť k napĺňaniu ušľachtilých spoločenských cieľov.


V jednoduchej Infografike k Spoločensky zodpovednému verejnému obstarávaniu (SZVO)  nájdete základný návod, ako postupovať pri prepájaní spoločenskej zodpovednosti s verejným obstarávaním,  Katalóg aspektov SZVO Vám prináša ilustračné príklady, a Metodické usmernenia k SZVO reflektujú na najčastejšie a najpodstatnejšie otázky účastníkov procesu verejného obstarávania k téme uplatňovania sociálneho aspektu vo verejnom obstarávaní.

Podľa ÚVO spoločensky zodpovedné verejné obstarávanie čoraz častejšie rezonuje medzi verejnými obstarávateľmi a obstarávateľmi a stáva sa súčasťou moderného verejného obstarávania. V rámci zabezpečenia svojich potrieb tak verejní obstarávatelia a obstarávatelia majú možnosť nielen nakúpiť potrebné tovary, služby či stavebné práce, ale súčasne zohľadniť súvisiace sociálne, environmentálne príp. inovatívne aspekty. Zjednodušuje výklad „sociálneho aspektu“, ktorý je v zákone definovaný pomerne široko. Definícia zeleného verejného obstarávania sa v súčasnom znení zákona nenachádza, čo tiež môže verejných obstarávateľov a obstarávateľov zneistiť a odradiť ich od jeho aplikácie vo verejných obstarávaniach. V takýchto obavách potom ľahko zanikne skutočný význam a základná myšlienka spoločensky zodpovedného verejného obstarávania.

Prečo pri obstarávaní automobilu pre mestskú políciu nezvážiť elektromobil? Výbornou alternatívou pri vybavovaní agendy v rámci mesta môže byť aj elektrobicykel či štandardný bicykel – zamestnanci určite uvítajú možnosť si počas pracovnej doby trochu “vyčistiť hlavu“, urobiť niečo pre svoje zdravie, odbremeniť dopravu, nestresovať sa s hľadaním miesta na parkovanie a bonusom naviac sú nulové emisie. Automobil miestneho úradu by 90 % času stál na svojom parkovacom mieste? Prečo neobstarať služby kombinovanej mobility a využívať kombináciu služieb ako verejná doprava, ridesharing a vyššie uvedený (elektro)bicykel.

Potrebujeme rekonštruovať chodníky? Vyžadujme, aby víťazný uchádzač zamestnal určitý počet osôb znevýhodnených na trhu práce, alebo aby zrecykloval, respektíve opätovne použil asfalt, či betón.

Viac sa dočítate TU

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.11.2016
Verejné obstarávanie: predpoklad úspechu je v poznaní najčastejších chýb
Úrad pre Verejné obstarávania sa pomerne detailne venoval najčastejším chybám a nedostatkom v procese verejného obstarávania. Tie sme spracovali v štruktúrovanej forme, vďaka čomu je vhodné ich vnímať aj ako účinný spôsob predchádzania nesprávnym postupom, alebo nepresnej interpretácii zákona.
viac
07.10.2018
Školenie k zmenám vo verejnom obstarávaní je informačnou výhodou
Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s prípravou samospráv na zmeny v Zákone o verejnom obstarávaní pripravuje seminár, ktorý bude teoretickým vstupom obohateným o konkrétne príklady a ktoré bude vedené priamo odborníkmi, ktorí sa na tvorbe novely priamo podieľali.
viac
17.09.2019
ZMOS organizuje druhý ročník medzinárodnej konferencie MUNICIPÁLNA V-4
Ambíciou každoročného dvojdňového podujatia je diskusia o témach, ktoré sa týkajú miest a obcí v každom zo štátov Vyšehradskej formácie. V priebehu dvoch dní tak so svojimi príspevkami vystúpia dve desiatky prednášajúcich.
viac
23.05.2020
Modernizovaný systém verejného obstarávania
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák informoval ZMOS o výsledkoch nasadenia modernizovaného systém elektronického verejného obstarávania na ÚVO a možnostiach jeho využitia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %