Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
21.10.2020 09:20

ÚVO predstavuje novelizáciu zákona o verejnom obstarávaní


Ilustračná snímka.


Úrad pre verejné obstarávanie predstavil vlastný návrh novely zákona o verejnom obstarávaní. Zachováva princíp súťaživosti, verejné obstarávanie by sa malo zrýchliť, posilniť sa má transparentnosť a verejná kontrola. Zaviesť by sa podľa návrhu mal napríklad inštitút špekulatívnych námietok.


Návrh ÚVO počíta, že bez zákonných pravidiel sa bude obstarávať do 20 000 eur, námietky naďalej zostávajú v kompetencii ÚVO, urýchľuje proces tak, aby sme zachovali práva podnikateľov sťažovať sa, zachovávame kontrolu všetkých súťaží na Slovensku. Zároveň návrh úradu zachováva právo, aby sa na ÚVO mohli obrátiť všetci občania, novinári a tretí sektor a zrýchľujú sa súťaže na stavebné práce rušením možnosti ich námietkovania do sumy 1 milión eur.

Pre rýchlejšie nakupovanie sa podľa návrhu ÚVO majú zvýšiť limity z 5 000 na 20 000 eur pri obstarávaniach bez zákona. Zvýšenie limitov pre zákazky s nízkou hodnotou zahŕňa, že v prípade tovarov a služieb pre štátnych obstarávateľov sa má ísť zo 70 000 eur na 100 000 eur, pre samosprávu sa majú limity zvýšiť zo 70 000 eur na 180 000 eur. V prípade stavebných prác sa majú zvýšiť zo 180 000 eur na 300 000 eur. Hlivák však podotkol, že sa zachováva povinnosť zverejňovania zákaziek nad 70 000 eur a nad 180 000 eur a od týchto limitov sa má ponechať povinnosť komunikovať elektronicky vrátane predkladania ponúk.

Súčasne sa majú sprísniť postihy pre zneužívanie uvoľnených pravidiel. Z pohľadu nekalých praktík úrad podporuje blacklist a tiež vylúčenie nepoctivých uchádzačov z verejného obstarávania. Vytvoriť sa tiež majú nové skutkové podstaty trestného činu machinácie vo verejnom obstarávaní. Mala by sa zároveň posilniť súčinnosť ÚVO s kontrolnými orgánmi aj s orgánmi činnými v trestnom konaní. Rozšíriť by sa mala aj pôsobnosť Špecializovaného trestného súdu. Zaviesť sa má súčasne postih pre účasť majetkovo a personálne prepojených osôb.

Ďalšie novelizácie k verejnému obstarávaniu ÚVO sa dozviete TU

Autor: (ZMOS, ÚVO)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.11.2020
Najväčší priestor na zjednodušenie VO je pri podlimitných zákazkách
Snaha zefektívniť, zrýchliť a tiež zjednodušiť proces verejného obstarávania je jedným z hlavných pilierov zásadnej novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravil Úrad pre verejné obstarávanie.
viac
18.11.2020
Návrh novely zákona o VO ráta s konceptom odborných garantov
Novela podľa návrhu ÚVO upravuje povinnosť verejných obstarávateľov a obstarávateľov realizovať verejné obstarávanie prostredníctvom odborného garanta.
viac
07.01.2021
Sedem zásadných pripomienok ZMOS k VO
Združenie miest a obcí Slovenska tesne pred koncom roka uplatnilo v rámci medzirezortného konania sedem zásadných pripomienok k návrhu zákona o verejnom obstarávaní. Návrh zákona predložil do medzirezortného pripomienkového konania Úrad podpredsedu vlády SR.
viac
14.03.2023
V návrhu zmeny zákona o verejnom obstarávaní vidíme benefity pre samosprávy
Mestá pozitívne vnímajú viaceré benefity navrhovanej novely zákona o verejnom obstarávaní.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %