Pondelok 02.12.2024
Dnes má meniny 
Bibiána
°C
18.11.2024 04:30

Zmena zákona o odpade môže mať fatálne dôsledky pre prevádzkovateľov skládok


Ilustračná snímka, zdroj: Odpady-portal


Rýchlo prijatá zmena zákona o úprave odpadu bude mať bezprecedentný environmentálny dosah a môže výrazne negatívne ovplyvniť viacerých prevádzkovateľov skládok.


Povinnosť zavedenia mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku bola opätovne oddialená, pričom väčšina prevádzkovateľov v tejto súvislosti už požiadala o fondy a úvery na technológie a zamestnala stovky nových zamestnancov. Na zrušenie povinnosti dva mesiace pred jej plánovanou platnosťou a možné dôsledky upozornil v pondelok Zväz odpadového priemyslu (ZOP) SR a Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH).        

"Povinnosť zavedenia mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku mala platiť už od 1. januára 2021. Následne sa termín posúval, čo malo svoju logiku, pretože prevádzkovatelia nestihli vybudovať potrebnú infraštruktúru. Posledné posunutie termínu na rok 2027 už logiku nemá. Iba vnáša obrovskú právnu neistotu do celého sektora odpadového hospodárstva. Je to zlá správa pre všetkých investorov v čase, keď má Slovensko investičný dlh v oblasti spracovania odpadov vo výške približne jednej miliardy eur," povedal generálny riaditeľ ZOP Ján Chovanec.        

Na spustenie systému od začiatku budúceho roka bolo pritom podľa neho pripravených 80 % prevádzkovateľov skládok. Poslanci sa napriek tomu priklonili k menšinovej skupine prevádzkovateľov a posunutím termínu parlament potrestal tých, ktorí sa na túto legislatívnu zmenu včas pripravili, doplnil.        

Odklad platnosti o ďalšie dva roky by taktiež, paradoxne, nemal priniesť efekt výrazne nižších cien za odpad pre obce a mestá, keďže prevádzkovatelia skládok s novou technológiou im nebudú môcť účtovať ceny platné pred plánovanou úpravou odpadu. V prípade účtovania nižších cien by sa totiž mohli dostať do finančných problémov a mohol by hroziť kolaps systému vo viacerých regiónoch.        

"Prevádzkovateľ skládky, ktorý ročne spracuje napríklad 25.000 ton odpadu a investoval do technológií na úpravu odpadu približne 1 milión eur, nebude vládať pri vypnutých strojoch investíciu splácať. Súčasne platí, že ak nebude prevádzkovateľ skládky odpad upravovať, bude pravdepodobne čeliť riziku, že sa po kontrole zo strany Európskej únie dostane jeho zariadenie na zoznam skládok určených na uzatvorenie," vysvetlil Chovanec.        

Slovensko by tak mohlo od nového roka fungovať v duálnom režime, keď mnohé skládky neupravený odpad nebudú môcť prijímať a upravený odpad nebudú chcieť obce a mestá zaplatiť, pretože ich k tomu nezaväzuje žiadna legislatívna povinnosť. Združenia v odpadovom hospodárstve apelujú na ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS), aby situáciu v sektore zachránil.        

Taraba mal podľa rezortu životného prostredia pripravené riešenie, ktoré odsúhlasilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), Hospodárska a sociálna rada SR aj vláda SR.       

"Ministerstvo životného prostredia SR preto nenesie žiadnu zodpovednosť za iniciatívny návrh vládnych poslancov, pre ktorý bola opätovne odložená povinná úprava komunálneho odpadu pred skládkovaním. Envirorezort pod Tomášom Tarabom bude maximálne súčinný spoločne so ZMOS-om pri riešení tohto problému, ktorý však vznikol na pôde parlamentu a nie na rezorte životného prostredia," uviedol rezort v reakcii na združenia v odpadovom hospodárstve. Taraba by mal v súčasnosti pokračovať v účasti na odborných debatách so združeniami pri nastavovaní novej legislatívy.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
Ministerstvo a mestá podporujú princíp ,,jedna obec – jedna OZV“
Zákon o odpadoch postupne vchádza do svojej druhej fázy. Zmluvy o budúcich zmluvách s obcami sú podpísané a trh sa tým rozdelil medzi viaceré OZV.
viac
18.03.2017
Európa nechce skládky odpadu (ani na Slovensku)
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) veľkou väčšinou hlasov odporučili 14. marca členským štátom EU zmeny v legislatíve, podľa ktorých by mali do roku 2030 zvýšiť podiel odpadu určeného na recykláciu zo súčasného priemeru 44 na 70 percent.
viac
13.08.2019
Pomôže povinné váženie odpadu samosprávam dostať ho pod kontrolu?
V máji 2019 zverejnilo Ministerstvo životného prostredia návrh novely zákona o odpadoch (návrh doplnenia §16 o nový odsek 10) s formuláciou, podľa ktorej budú mať zberové spoločnosti povinnosť zabezpečiť vybavenie zberných vozidiel vážiacim systémom.
viac
04.09.2020
ZMOS požiadal poslancov parlamentu o legislatívnu aktivitu kvôli kuchynskému bio
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa listom obrátil na poslankyne a poslancov parlamentu, ktorí pôsobia v samospráve. Dôvodom je požiadavka o poslaneckú zmenu zákona o odpadoch vo vzťahu ku kuchynskému bioodpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.49 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.47 %