Štvrtok 22.04.2021
Dnes má meniny 
Slavomír
°C
26.09.2016 10:53

Mesto distribuuje kompostéry na biologicky rozložiteľný odpad


Ilustračná snímka: (int.).


Úspora výdavkov na skládkovanie komunálneho odpadu je hlavným cieľom umiestňovania kompostérov do domácností v Trenčianskych Tepliciach. Samospráva začala s ich distribúciou tento mesiac, do konca októbra ich rozdajú asi stovku.


Podľa primátora Štefana Škultétyho mesto Trenčianske Teplice v zmysle nového zákona o odpadoch aktívne vstupuje do procesu triedeného zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu z rodinných domov a záhrad. „Biologicky rozložiteľný odpad tvorí významnú časť, často až 40 percent z celkového množstva komunálneho odpadu. Samospráva sa preto rozhodla podporiť domáce kompostovanie,“ priblížil Škultéty.      

Ako dodal, mesto kúpilo kompostovacie zásobníky, ktoré odovzdá občanom bezplatne za splnenia určitých podmienok. Cena jedného kompostéra dosahuje sumu 40 eur. „Predpokladáme, že počiatočná investícia do nákupu kompostérov sa nám vráti do jedného roka na úspore pri výdavkoch na skládkovanie komunálneho odpadu,“ zdôraznil Škultéty.      

Podmienkou pridelenia kompostérov obyvateľom je zápis v evidencii obyvateľov mesta, alebo ak je osoba poplatníkom v súlade s nariadením o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Podmienkou pridelenia je tiež podpísanie dohody o kompostovaní vlastného biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.06.2016
Handlová bude mať nové vozidlo na zber a separáciu odpadu
Zefektívnenie triedeného zberu odpadu v meste by malo priniesť obstaranie nového vozidla s rotačným systémom lisovania, ktoré samospráva plánuje zakúpiť.
viac
06.09.2016
Šetrite miesto v kontajneri. Ušetríte aj v peňaženke
Nápojové kartóny z džúsov, mlieka alebo vína a PET fľaše rôznych veľkostí sú používané v globálnom meradle. Ročne sa na Slovensku predajú stovky milióny nápojových kartónov a PET fliaš. Vzhľadom na ich objemnosť kladú vysoké nároky na skladovanie vyprázdnených obalov.
viac
12.09.2016
Ako triedia zamestnanci na ministerstve životného prostredia?
Pracovníci Ministerstva životného prostredia, gestora zákona o odpadoch, separujú širokú paletu: od papiera, plastov, skla, kovov cez elektroodpad až po biologicky rozložiteľný odpad.
viac
30.12.2020
Poplatok za komunálne odpady v Spišskej Belej stúpne o 17 percent
Mesto Spišská Belá opäť zvyšuje poplatok za komunálne odpady, tentoraz o 17 percent. Podľa Pauly Grivalskej z tamojšieho mestského úradu občania aj po jeho minuloročnom zvýšení stále neuhrádzajú všetky náklady v súvislosti so zberom komunálneho odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %