Foto: Facebook/Ondrej Lunter
Rekonštrukcia cesty na Kráľovu hoľu, ktorá v prvých dvoch etapách cesty prepojí Šumiac s vrcholom Kráľovej hole a spraví ho dostupným aj pre cestných cyklistov, slávnostne odštartovala.
Projekt, ktorý je výsledkom širokej spolupráce Banskobystrického samosprávneho kraja, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Lesov SR, š. p., obce a ďalších aktérov prinesie nový impulz pre celý región – a to nielen v oblasti cestovného ruchu, ale aj ekonomiky.
Celkovo takmer 12 kilometrov, odhadované náklady viac ako 3,7 milióna eur a parametre najvyššie položenej cyklotrasy svojho druhu v strednej Európe. To bude výsledok výstavby a rekonštrukcie cesty, ktorá spojí obec Šumiac až s vrcholom Kráľovej hole.
Prvé dve etapy výstavby, zo Šumiaca po Predné sedlo, dnes slávnostne odštartovali, hotové by mali byť do leta budúceho roku. Ide o úseky v celkovej dĺžke viac ako 6,3 kilometra a hodnote presahujúcej milión eur. Na ich výstavbu sa podarilo získať zdroje z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Obci Šumiac a Lesom SR, š. p., zhotoviteľom sa na základe výsledkov verejného obstarávania stala spoločnosť Viakorp.
Tretiu etapu, od Predného sedla po samotný vrchol legendárneho kopca, už má Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) projektovo pripravenú. Do konca roka by sa mohol stať vlastníkom cestného telesa a samotnú rekonštrukciu zamýšľa financovať z prostriedkov Plánu obnovy. Rovnako intenzívne rokuje so spoločnosťou Towercom o odkúpení tzv. „malého objektu“ na vrchole Kráľovej hole, kde by mal vzniknúť informačný bod so zázemím pre návštevníkov.
„Všetci vieme, že cesta na vrchol býva náročná a naozaj preverí naše schopnosti aj odhodlanie. Dnes je veľký deň pre nás všetkých. Deň, kedy sa naše viac ako štvorročné úsilie mení na skutočnosť. Deň, kedy zvíťazila spolupráca a dobrý nápad nad mentalitou „ako sa to nedá”,“ povedal počas dnešného slávnostného podujatia predseda BBSK Ondrej Lunter.
Ten zároveň poďakoval všetkým, ktorí uverili, že spoločne je možné vybudovať cestu, ktorá sa stane najvyššie položenou cyklotrasou dostupnou aj pre cestných cyklistov v strednej Európe.
„Hoci sa zvyčajne ďakuje na záver, ja chcem poďakovať už teraz - ďakujem pánovi ministrovi pôdohospodárstva, generálnemu riaditeľovi Lesov, pani starostke, obecnému zastupiteľstvu a členom šumiackeho urbáru, PPA, zhotoviteľovi, NAPANT-u a Towercom-u, kolegyniam a kolegom na úrade a v organizáciách cestovného ruchu, našim župným poslancom. Som hrdý, že takéto veci sú možné aj u nás, na Horehroní, a že spoločne ich vieme nastaviť tak, aby sme ochránili aj prírodu, aj podporili cestovný ruch a dali nášmu regiónu niečo, čo má naozaj svetové parametre,“ doplnil Ondrej Lunter.
Podľa jeho slov to bude cesta s najdlhším stúpaním na Slovensku, ktorá sa bezpochyby stane magnetom pre cyklistov tak, ako sú nimi iné ikonické stúpania po celom svete - Mont Ventoux, Alpe d’Huez alebo chorvátsky Sveti Jure.
„Sám som vášnivý cyklista a aj z regionálneho pôsobenia viem, aké dôležité je budovať infraštruktúru. Cykloturistika je čoraz populárnejšia, čomu prispievajú aj nové cyklotrasy, čo v regiónoch znamená nové možnosti športového aj relaxačného vyžitia,“ povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč.
Na rekonštruovanom úseku po Predné sedlo bude naďalej podľa potreby prebiehať lesná hospodárska činnosť a využívanie cyklistami bude umožnené a regulované s ohľadom na túto hlavnú funkciu cesty.
„Rekonštrukcia cesty na Kráľovú hoľu je príkladom, ako môže spolupráca medzi lesníkmi a turistickou komunitou prispieť k rozvoju regiónu a turistickej infraštruktúry. Cesta bude slúžiť na obhospodarovanie lesov, zlepší dostupnosť pre zásahové jednotky a vytvorí priestor pre bezpečnú cyklistiku a spoznávanie slovenskej prírody. Podporujeme dlhodobý rozvoj cykloturistiky a veríme, že práve partnerstvo a otvorená komunikácia nám umožnia efektívne plánovať projekty s minimálnym vplyvom na hospodárske aktivity,“ povedal Tibor Menyhart, generálny riaditeľ Lesy SR š. p.
Výsledkom celého projektu bude aj obrovský impulz pre rozvoj celého regiónu. „Pre obec Šumiac má tento projekt nesmierny význam. Za posledné roky v obci vznikli viaceré požičovne elektro-bicyklov, reštaurácia či kaviareň a navštevujú nás turisti nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Sami by sme takúto finančne náročnú rekonštrukciu nikdy nezvládli, ďakujem preto pánovi predsedovi BBSK aj pánovi ministrovi, pretože to boli práve oni, ktorí nám poskytli finančné prostriedky na jej opravu,“ povedala starostka Šumiaca Jarmila Gordanová.
„Projekt najvyššie položenej cyklotrasy v strednej Európe je výsledkom širokej spolupráce. Sily spojili ministerstvo pôdohospodárstva, Banskobystrický samosprávny kraj, Lesy SR, Pôdohospodárska platobná agentúra a obec Šumiac. Už teraz sa teším, keď sa na Kráľovu hoľu vyveziem po novej cyklotrase aj na cestnom bicykli,“ uzavrel minister Richard Takáč.