Snímka zdroj: (ZMOS).
Združenie miest a obcí Slovenska spracováva ďalšiu analytickú štúdiu. Aktuálna sa sústredila na odborné vzdelávanie a potreby samosprávy.
Udržateľný trend ekonomického rozvoja
Odborné vzdelávanie a príprava v dnešnom stave vykazujú známky nesúladu medzi reálnymi potrebami trhu práce, požiadavkami zamestnávateľov, možnosťami škôl a záujmom žiakov. Tento stav spôsobuje nepripravenosť pružne reagovať na dynamický ekonomický vývoj a hospodárske výzvy. Miestna územná samospráva formuluje princípy fungovania lokálneho ekonomického trhu kde výška a rozsah investícií, ako aj ich odvetvové zameranie súvisia aj s možnosťou plynulého zabezpečovania zručnej pracovnej sily. Dopadová štúdia sa preto sústredí nielen na pomenovanie súčasného stavu, ale hlavne na formulovanie východísk, aby sa tieto všeobecne známe prekážky dokázali odstrániť, čo zabezpečí udržateľný trend ekonomického rozvoja miest a obcí v úzkom spojení s rozvojom odborného vzdelávania.
Spracovaný dokument ponúkne riešenia zamerané na rozvoj odborného vzdelávania v mestách a obciach. Sústredí sa na súčasné slabé stránky, na ktoré bude reagovať návrhom zmien a ich premenou na výhody súvisiace s návrhom koncepčných prístupov a kooperačných mechanizmov podporujúcich rozvoj odborného vzdelávania a tvorbu pracovných príležitostí. Dokument bude reflektovať na aplikačnú prax. Tiež bude prihliadať na doterajšie skúsenosti kľúčových aktérov pôsobiacich v oblasti odborného vzdelávania, ktoré je potrebné vnímať ako priestor zodpovedného sociálneho dialógu. Dokument bude v súlade s princípmi zodpovednej ekonomickej činnosti samospráv.
Ciele dokumentu
Hlavným cieľom dokumentu preto bude formulovanie nástrojov a opatrení na rozvoj odborného vzdelávania a s tým súvisiacu podporu miestnej ekonomiky. Prínos pre procesné riadenie spolupráce v oblasti sociálneho dialógu v zmysle vytvorenia priestoru na neformálne základy predvídania a vydiskutovania dopadov pripravovaných legislatívnych riešení. Ďalším cieľom dopadovej štúdie bude popis súčasného stavu odborného vzdelávania s vymedzením kompetencií kľúčových aktérov, zmapovanie súčasného legislatívneho stavu a podporných mechanizmov, vymedzenie nástrojov na testovanie a rozvoj zručností. Definovanie potrieb, zmien a kooperačných mechanizmov v nadväznosti na priemysel 4.0.
Súčasťou dopadovej štúdie budú tiež závery a odporúčania, nakoľko ZMOS chce tento dokument využiť pre sociálny dialóg s cieľom návrhu a presadzovania opatrení a zmien v pôsobností samospráv v tejto agende. Spracovávaná dopadová štúdia je realizovaná v rámci národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu, ktorý ZMOS realizuje vďaka finančnej podpore z Európskeho sociálneho fondu. Bude verejne prístupná na web stránke ZMOS, a to v podstránke s názvom „Knižnica“, kde už teraz nechýbajú mnohé, doposiaľ spracované publikácie. Jej spracovanie potrvá najbližších šesť mesiacov, tak, aby verejnosti mohla byť predstavená na jeseň tohto roku.