Attila Agócs, primátor mesta Fiľakovo.
Pandémia znamenala pre život na hraniciach najväčšie obmedzenie v histórii Únie. Ranu dostala aj cezhraničná spolupráca medzi regiónmi na opačných stranách hranice.
ZMOS dáva do pozornosti záznam z online diskusie k cezhraničnej spolupráci, ktorý si môžete vypočuť a pozrieť TU. Diskusie sa zúčastnil aj člen Sekcie inovácií, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Rady ZMOS a primátor Fiľakova Atilla Agócs.
Európsky výbor regiónov však upozorňuje, že rôznym bariéram spolupráca čelila aj pred pandémiou. Ak by sa ich podarilo odstrániť, život v pohraničí by mohol byť bezproblémovejší a bohatší, vyplýva z jedného z výskumov.
Podľa výboru regiónov by práve obdobie po pandémii mohlo priniesť prehodnotenie niektorých politík smerujúcich k podpore cezhraničnej spolupráce. Jednou z oblastí, na ktoré poukázala pandémia, je zdravotníctvo. Ďalšími sú rozdielne systémy zdaňovania, spolupráca v oblasti životného prostredia či chýbajúce administratívne kapacity.
Otázky do diskusie:
– Čo je to cezhraničná spolupráca a akým spôsobom funguje?
– Ako spoluprácu medzi krajinami a regiónmi ovplyvnila pandémia a ako sa zmenil život na hraniciach?
– Ako nastaviť legislatívu, aby umožnila čo najefektívnejší rozvoj cezhraničnej spolupráce?
– V ktorých oblastiach je najväčší potenciál na prehĺbenie spolupráce?
Diskutovali:
Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja
Attila Agócs, primátor mesta Fiľakovo
Tomáš Swiatlowski, riaditeľ odboru implementácie programov cezhraničnej spolupráce, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Diskusiu moderoval Michal Hudec, editor portálu EURACTIV Slovensko.