Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
29.09.2020 03:45

Žilina vyhlásila súťaž na revitalizáciu Bulváru


Snímka zdroj: (zilinak.sk).


Mesto Žilina vyhlásilo urbanisticko-krajinársko-architektonickú súťaž, ktorej cieľom je nájsť vyhovujúce riešenie verejného priestoru na Bulvári.


Predpokladaná hodnota zákazky je 198 100 eur bez DPH a pozostáva zo sumy za nadväzujúcu zákazku, z cien a odmien. Informoval o tom hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.      

Doplnil, že víťaz architektonickej súťaže by mal byť známy vo februári 2021, kedy sa očakáva aj uzavretie zmluvy. „Súťaž by mala priniesť optimálny návrh prirodzeného prepojenia nadväzujúcich častí Ulice Antona Bernoláka s plynulými prechodmi, prienikmi a nadväznosťami vo vzťahu k budúcej revitalizácii pokračovania starého Bulváru, ako aj premostenia ulice Mostná. Očakávame komplexný návrh, ktorý celý vymedzený priestor navrhne atraktívnejším aj príjemnejším pre pobyt a pohyb na ulici a vhodne skombinuje frekventovaný pohyb s miestami oddychu,” podotkol hlavný architekt mesta Žilina Rudolf Chodelka.

„Z pohľadu mesta ide o historicky a priestorovo dôležité územie, ktoré má mimoriadny význam. Predmet súťaže je výnimočne zložitý práve vzhľadom na urbanistický detail, ktorý od celkového riešenia očakávame. Predpokladáme, že do revitalizácie Bulváru mesto v nasledujúcich rokoch investuje približne 2,5 milióna eur. Celkovú obnovu územia sme rozdelili na dve etapy, pričom aktuálne riešime nový Bulvár. Lokalita starého Bulváru prejde obnovou až následne, keďže realizáciu nám v aktuálnej situácii komplikujú nevysporiadané majetkovo-právne vzťahy,” povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne.      

Podľa Miškovčíka prechádza Ulicou A. Bernoláka jeden z najvýznamnejších peších ťahov, spájajúci historické centrum mesta s jeho južnou časťou. „Prostredie ulice je morálne a technicky zastarané, okolitá zástavba už prešla modernizáciou a stavebnými úpravami. Na veľkej časti Bulváru sa v súčasnosti nachádzajú parkovacie plochy, komunikácie pre pešiu a automobilovú dopravu, vrátane vjazdov do vnútroblokov sídliska. Samotné plochy pre peších tiež nie sú adekvátne svojmu významu a polohe,” podotkol hovorca mesta.      

Urbanisticko-krajinársko-architektonickú súťaž riešenia nového Bulváru v Žiline vyhodnotí päťčlenná odborná komisia. „Všetky dokumenty, potrebné na vypracovanie žiadosti o účasť alebo ponuky v súťaži, sú k dispozícii na internetovej stránke mesta v časti Samospráva/Útvar hlavného architekta mesta,” dodal Miškovčík.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.03.2017
Vyhlásenie 9. ročníka súťaže Dedina roka
Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila 21. marca 2017 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2017. Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska tak vyhlásila už 9. ročník národnej súťaže Dedina roka.
viac
05.06.2020
Súťaž na revitalizáciu Slanického ostrova umenia
Žilinský samosprávny kraj vyhlásil urbanisticko-architektonickú súťaž na revitalizáciu Slanického ostrova. Súťažné návrhy je možné predkladať do 27. júla 2020. Víťaz získa odmenu vo výške tritisíc eur.
viac
27.10.2020
Trnavská radnica vyhlásila súťaž na obnovu troch dvorov na Tehelnej
Ďalšiu architektonicko-krajinársku súťaž vypísalo mesto Trnava na obnovu verejných priestranstiev v rámci obytného súboru Tehelná. Chce revitalizovať tri vnútrobloky, aby vytvorilo oddychové prostredie pre obyvateľov. Informoval o tom primátor Peter Bročka.
viac
19.02.2021
Žilina vyhodnotila súťaž na riešenie verejného priestoru Nový Bulvár
Nájsť vyhovujúce riešenie verejného priestoru Nového Bulváru v Žiline bolo cieľom urbanisticko-krajinársko-architektonickej súťaže, ktorú mesto vyhlásilo vlani v septembri. Podľa odbornej hodnotiacej komisie sa víťazom stala bratislavská architektonická kancelária SLLA.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %