Sobota 29.01.2022
Dnes má meniny 
Gašpar
°C
19.02.2021 08:00

Žilina vyhodnotila súťaž na riešenie verejného priestoru Nový Bulvár


Vizualizácia - Rekonštrukcia ulice Antona Bernoláka, Nový Bulvár. (SLLA, ATELIER DIVO).


Nájsť vyhovujúce riešenie verejného priestoru Nového Bulváru v Žiline bolo cieľom urbanisticko-krajinársko-architektonickej súťaže, ktorú mesto vyhlásilo vlani v septembri. Podľa odbornej hodnotiacej komisie sa víťazom stala bratislavská architektonická kancelária SLLA.


„Komisia vysoko hodnotila flexibilitu víťazného tímu, ktorý ponúkol dva veľmi kvalitné návrhy a dokázal veľmi kreatívne pochopiť a zapracovať pripomienky komisie,” zhodnotil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Dodal, že mesto sa bude snažiť s víťazom dohodnúť na realizácii návrhu. „V prípade, ak by sa tak nestalo, bude samospráva komunikovať s ateliérom PLURAL, ktorý sa umiestnil druhý v poradí, alebo s tretím úspešným uchádzačom, spoločnosťou Pleidel Architekti. Víťazný architektonický kolektív získal za návrh hlavnú cenu 8000 eur, druhý v poradí 4500 eur a tretí 4000 eur,” uviedol hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

„V prípade Bulváru ide o historicky a priestorovo dôležité územie, ktoré má pre mesto mimoriadny význam. Predpokladáme, že do revitalizácie Nového Bulváru mesto v nasledujúcich rokoch investuje približne 2,5 milióna eur. Celkovú obnovu územia sme rozdelili na dve etapy, pričom aktuálne riešime práve Nový Bulvár. Lokalita Starého Bulváru prejde obnovou až následne, keďže je zložitejšia na prípravu,” povedal primátor Žiliny.

Riešené územie Nového Bulváru v Žiline je frekventovaným verejným priestorom, nadväzujúcim na historické centrum. „Víťazný návrh ateliéru SLLA rozširuje pešiu zónu na oboch stranách Bulváru, dopĺňa ju o vysokú kvalitnú zeleň a promenádu s platanovou alejou. Pod stromami na obidvoch stranách vzniká široký priestor na stretávanie, oddych, šport, je tvorený mozaikou zelených plôch a dlažieb. Miesta na odpočinok s lavičkami sú doplnené o hracie prvky, stolnotenisové stoly, trampolíny, workoutové prvky, stojany na bicykle, kreslá, stoly. Priestor variabilitou umožňuje umiestnenie terás kaviarní prakticky v každom mieste promenády,” priblížil riaditeľ Útvaru hlavného architekta mesta Žilina Rudolf Chodelka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.11.2017
Mesto predstavilo víťazný návrh revitalizácie Námestia slobody
Hlavné mesto v spolupráci s partnermi HB Reavis a mestskou časťou Staré Mesto predstavili verejnosti výsledky ideovej architektonicko-urbanistickej a krajinárskej súťaže „Revitalizácia Námestia slobody“.
viac
05.09.2019
Počas Slovenského dňa kroja sa dozvieme, ktorá obec získa titul Dedina roka 2019
Názov víťaznej obce jubilejného 10. ročníka súťaže Dedina roka 2019, nad ktorým prevzal záštitu minister životného prostredia SR László Sólymos, sa dozvieme v sobotu 7. septembra popoludní po 16.30 hod. počas sprievodného podujatia Radvanského jarmoku - Slovenský deň kroja.
viac
07.02.2020
Hľadá sa podoba maskota EYOF 2021
Mesto pod Urpínom je spájané s povesťami o permoníkoch, preto bude banský škriatok aj maskotom EYOF. O jeho podobe rozhodnú deti a mladí ľudia vo výtvarnej súťaži organizačného výboru EYOF 2021 Banská Bystrica a Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).
viac
29.09.2020
Žilina vyhlásila súťaž na revitalizáciu Bulváru
Mesto Žilina vyhlásilo urbanisticko-krajinársko-architektonickú súťaž, ktorej cieľom je nájsť vyhovujúce riešenie verejného priestoru na Bulvári.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %