Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
15.11.2017 12:39

Mesto predstavilo víťazný návrh revitalizácie Námestia slobody


Návrh novej podoby Námestia slobody. Snímka zdroj: (Facebook.com/Ivo Nesrovnal pre Bratislavu).


Hlavné mesto v spolupráci s partnermi HB Reavis a mestskou časťou Staré Mesto predstavili verejnosti výsledky ideovej architektonicko-urbanistickej a krajinárskej súťaže „Revitalizácia Námestia slobody“.


Predstavenie víťazného návrhu a ostatných návrhov sa dnes konalo v priestoroch Fakulty architektúry STU Bratislava, kde bude až do polovice decembra prebiehať verejná výstava návrhov. Víťazný návrh má podľa poroty najväčší potenciál ako z hľadiska realizovateľnosti, tak z hľadiska ďalšieho rozvoja tohto dôležitého verejného priestoru, pričom tento návrh určí spôsob/formu jeho revitalizácie.

„Postupne pokračujeme v revitalizácii jedného z najdôležitejších verejných priestorov, akým je Námestie slobody. Po ukončení prvej etapy, v rámci ktorej sme upravili a vyčistili námestie a tiež prijali bezpečnostné opatrenia, sa posúvame do druhej etapy. Hlavnou ideou tejto etapy je jeho revitalizácia na základe úspešného návrhu ideovej súťaže, ktorý dnes prezentujeme verejnosti,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. „Ľudia možno očakávali inovácie, ale tento návrh je jedinečný práve v tom, že zachováva Genius loci,“ dodal primátor.

Súťaž prebiehala od 7. septembra do konca októbra 2017. Následne začiatkom novembra zasadla porota, ktorej členmi boli poprední architekti, zástupcovia hlavného mesta a zástupcovia spoločnosti HB Reavis. Porota vyberala spomedzi 14 návrhov. „Súťaž na revitalizáciu Námestia slobody bola súťažou ideovou, nejaké idey sa našli, ale žiadna nebola lepšia ako tá, ktorú nesie námestie dnes. Nenašla sa idea, ktorá by vyvrátila pôvodný koncept - ktorá by povedala - tá pôvodná idea bola zlá.“ zhodnotila porota úspešný návrh.

Okrem autorov víťazného návrhu boli finančnou odmenou ocenené aj ďalšie tri návrhy. Súťaž podliehala podmienkam, ktoré boli nastavené s cieľom revitalizácie námestia rešpektujúc pôvodný architektonicko-výtvarný výraz realizácie z 80. rokov: architektonickú kompozíciu a geometrické členenie priestoru námestia s jednotlivými plochami zelene a fontánou ako jeho centrálnym prvkom v kontexte okolitej architektúry.

„S víťazným návrhom sme opäť o krok bližšie k revitalizácii Námestia slobody. Na návrhu oceňujem najmä prvky, ktoré podporujú živé a aktívne využívanie námestia pre zábavu, šport, alebo len príjemný oddych a osvieženie. Teším sa na spoluprácu pri realizácii projektu, zároveň verím, že aj ďalšie bratislavské firmy prejavia záujem pomôcť zlepšiť mesto v ktorom žijeme a prispejú na revitalizáciu námestia finančne, prácou alebo materiálom,” povedal Jakub Gossanyi, Head of Development HB Reavis Slovakia.

Námestie tak na základe víťazného návrhu bude plniť všetky atribúty kladené na súčasný verejný priestor: bezbariérovosť, bezpečnosť a udržateľnosť nákladov z hľadiska realizácie i údržby. V súlade s aktuálnymi stratégiami mesta sú zároveň v návrhu zakomponované optimálne podmienky pre užívanie námestia aj z hľadiska jeho mikroklímy, zelene a hospodárenia so zrážkovou vodou. Medzi ne patrí najmä viac zelených plôch, odvádzanie zrážkovej vody a ostatné.

Autormi víťazného návrhu sú: Peter Lényi, Matúš Antolík, Miroslava Daňová, Marián Lucký, Michal Marcinov, Andrej Morávek a Katarína Stanislavová.

Koncept budúceho riešenia Námestia slobody bude následne rozpracovaný do realizačného projektu, podľa ktorého sa bude revitalizácia realizovať. Samotná revitalizácia je prioritou hlavného mesta na rok 2018.

Autor: (hmb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.02.2017
Navrhnite osobnosti na Cenu primátora 2017
Bratislavčania môžu aj tento rok navrhnúť osobnosti na Cenu primátora 2017. Najvyššie samosprávne ocenenie bude významným Bratislavčanom udelené už po 25-krát počas galaprogramu, ktorý tradične odštartuje aprílové dni samosprávy „Bratislava pre všetkých“.
viac
25.05.2017
V Bratislave začínajú s revitalizáciou Námestia slobody
Hlavné mesto začína s revitalizáciou Námestia slobody. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal podpísal zmluvu o spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto a občianskym združením Dobré m(i)esto, založeným Nadáciou HB Reavis, ktoré v spolupráci s mestom zabezpečí potrebné práce pri revitalizácii územia.
viac
19.10.2017
Námestie slobody rozžiaria lampióny
Už po tretíkrát ožije Námestie slobody kultúrou. V piatok 20. októbra hlavné mesto pozýva od 18. do 20. hodiny rodičov s deťmi, žiakov aj mládež do tohto priestoru, ktorý bude v tento večer lákať svetlom z cca 100 lampiónov. Rozsvietená bude aj fontána Družba, ktorá je dominantou námestia.
viac
11.03.2021
V Petržalke pripravujú architektonickú súťaž pre Námestie Republiky
Dlhé roky zanedbaný priestor Námestia Republiky, ktoré má potenciál stať sa centrálnym verejným priestorom bratislavskej Petržalky, čaká revitalizácia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %