Štvrtok 28.09.2023
Dnes má meniny 
Václav
°C
18.05.2021 08:20

Žilina spustila výzvu Akcelerátor Beskydy 20<26


Banner.


Kandidatúra Žiliny na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 spoločne s partnerskými mestami Frýdek-Místek, Bielsko-Biała a celým regiónom Beskýd, otvára novú výzvu na zapojenie kultúrnej a kreatívnej obce Akcelerátor Beskydy 20<26.


Možnosť získania titulu Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2026 prináša už teraz priestor a príležitosti pre rozvoj cezhraničnej kultúrnej spolupráce v celom regióne.

Žilina sa nachádza na dôležitom strategickom bode a práve Akcelerátor Beskydy 20<26 si dáva za cieľ naštartovať a prehĺbiť spoluprácu v kultúre a kreatívnom priemysle s blízkymi českými a poľskými mestami. Vzdialenosť medzi troma cezhraničnými mestami – Žilina, Frýdek-Místek a Bielsko-Biała nie je ani 100 kilometrov a bola by len škoda nenaštartovať zaujímavé projekty a neprepojiť viac umeleckú i kultúrnu obec z troch krajín. Tieto mestá ponúkajú množstvo kultúrnych či prírodných zaujímavostí a aj pre dobrú dostupnosť sú pre Žilinčanov zaujímavými turistickými destináciami.

Projekt Akcelerátor Beskydy 20<26 je mesačný rozvojový program pre vybudovanie a zlepšenie spolupráce medzi umelcami, kreatívcami, kultúrnymi manažérmi a inštitúciami kultúrneho a kreatívneho sektora na severe Slovenska, v priľahlých českých mestách a južnej oblasti Poľska.

„V rámci projektu majú účastníci možnosť bližšie spoznať zaujímavých aktérov z regiónu, nadviazať medzi sebou potenciálnu spoluprácu a pripraviť spoločný kultúrno-umelecký projekt. Zároveň budú súčasťou programu aj konzultácie projektových nápadov, mentoring či workshopy písania projektov do rôznych dotačných schém (Interreg, Visegrad Fund, a pod.). Na záver budú mať zúčastnení kreatívci možnosť prihlásiť svoj spoločný projekt do otvorenej výzvy pre projekty Žilina Beskydy 2026 a stať sa tak súčasťou finálnej prihlášky Žiliny do súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Zámerom Akcelerátora Beskydy 20<26 je podporiť vznik projektov, ktoré prinesú inovatívny obsah a formát so silným regionálnym a európskym dopadom a posilnia kultúrnu spoluprácu jednotlivcov a inštitúcií naprieč hranicami. Môže ísť napríklad o vznik komunitného umeleckého projektu na sídliskách, rozbehnutie nového festivalu, organizovanie výstav alebo koncertov s európskymi umelcami, prípravu vzdelávacích aktivít v oblasti umenia, medzinárodné konferencie a umelecké workshopy, tvorivé pobyty európskych umelcov a výmenu skúseností či program, ktorý bude prepájať regionálne firmy s kreatívcami.

Projekty by mali byť realizované v období rokov 2023 až 2026 v cezhraničnom regióne Beskýd na území Slovenska, Českej republiky a Poľska. Okrem prihlásenia do Otvorenej výzvy na projekty Žilina Beskydy 2026 sa budú môcť uchádzať podporu a financovanie aj v rámci ďalších dostupných schém, ako napríklad Interreg alebo Visegrad Fund. Záujemcovia môžu svoje projekty nahlásiť prostredníctvom webovej stránky – https://zilina2026.eu/akcelerator-beskydy-20-26/ najneskôr do 26. mája 2021.

Ako dodala projektová manažérka prípravného tímu Žilina 2026 Martina Buzgóová: „Tím Žilina Beskydy 2026 hľadá umelcov, kreatívcov, kultúrnych manažérov či celé organizácie (v pôsobnosti miest či krajov alebo z nezávislej kultúry), ktoré majú záujem rozšíriť svoje spolupráce v rámci regiónu Beskýd. Hľadajú sa tak aktívni účastníci z oblasti divadla, hudby, umenia, literatúry, dizajnu, architektúry či kreatívneho vzdelávania.“

Účasť v programe je bezplatná a zahŕňa program, ubytovanie a stravu počas dvoch plánovaných osobných stretnutí. Účastníci si hradia len dopravné náklady v rámci týchto stretnutí.

V prípade otázok môžete kontaktovať projektový tím Žilina Beskydy 2026 prostredníctvom e-mailu na: info@zilina2026.eu. Detailnejšie informácie o témach, či harmonograme Akcelerátora Beskydy 20<26 sú dostupné na: https://zilina2026.eu/akcelerator-beskydy-20-26/.

 

akcelerator-851x1200.jpg

Autor: (Vladimír MIŠKOVČÍK, hovorca mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.07.2020
Mesto chce pri kandidatúre na titul EHMK spolupracovať s NSK
Mesto Nitra chce uzatvoriť s Nitrianskym samosprávnym krajom (NSK) memorandum o spolupráci a podpore pri kandidatúre na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026. Text memoranda ešte na svojom júnovom rokovaní schválili mestskí poslanci.
viac
26.02.2021
Žilina vloží do OOCR Malá Fatra 220 000 eur na druhé kolo EHMK 2026
Mesto Žilina vloží do Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Malá Fatra mimoriadny vklad vo výške 220 000 eur na prípravu prihlášky do druhého kola výberu Európskeho hlavného mesta kultúry 2026.
viac
11.05.2021
Chystá sa nová výzva v INTERREG V-A SK-CZ
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR ako riadiaci orgán pre programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika zverejnil informáciu o pripravovanej výzve v cezhraničnom programe.
viac
18.08.2021
VII. Výzva Euroregión Tatry na realizáciu individuálnych mikroprojektov
Zväzok Euroregión „Tatry“ vyhlásil VII. výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančného príspevku na realizáciu individuálnych mikroprojektov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %