Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
09.12.2016 07:00

Vianočné trhy v centre Bratislavy a odpady


Na Hlavnom a Františkánskom námestí stoja aj kontajnery na zber papiera a plastov.


Ako je zabezpečený zber a odvoz odpadov z priestorov štyroch bratislavských námestí, na ktorých 120 stánkov ponúka počas vianočných trhov darčeky, lahôdky či práve pripravené jedlá a nápoje?


„Vyprázdňovanie odpadkových košov na Hlavnom a Františkánskom námestí, rovnako ako aj pred jedným stánkom na Primaciálnom námestí, priebežne zabezpečujú A.R.K. technické služby v čase od 10. hodiny do polnoci“, informuje hovorkyňa bratislavského magistrátu Ivana Skokanová. „Návštevníci trhov i stánkari využívajú 121 stodvadsaťlitrových odpadkových košov, 87 trojnožiek s igelitovými vrecami a 34 nádob na zber plastov alebo papiera.“

Okrem toho oddelenie životného prostredia a mestskej zelene magistrátu zabezpečilo pre prevádzkovateľov stánkov na Hlavnom a Františkánskom námestí zber a prepravu použitých tukov i jedlých olejov. „Spoločnosť OLO nám poskytla šesťdesiatlitrové zberné nádoby, ktoré sú po dvoch kusoch umiestnené v dvoch stánkoch s umývadlami. Počas celého dňa k nim majú jednotliví stánkari prístup,“ hovorí pracovníčka spomínaného oddelenia Magdaléna Krajčiová. „Zberné nádoby sa vyprázdňujú raz-dvakrát do týždňa, podľa skutočnej produkcie. Okrem toho sme do každého stánku odovzdali usmernenie ako triediť papier, plasty, sklo a kovové obaly z nápojov, vrátane viacvrstvových kompozitných obalov a spôsobu oddeleného zberu olejov.“

 

Kontajner Starého mesta na Hviezdoslavovom námestí.

 

„Zber odpadu na Hviezdoslavovom námestí zabezpečujú Technické služby Starého mesta, a. s.,“ informuje hovorkyňa Bratislavy – Starého mesta Nora Gubková. „Táto spoločnosť na základe zmluvného vzťahu a objednávok štandardne vykonáva pre našu mestskú časť vysýpanie malých smetných košov, zametanie ulíc v historickom jadre a zároveň na základe iného zmluvného vzťahu aj komplexne zabezpečuje Staromestské vianočné trhy 2016.“

Pri porovnaní s bežným obdobím umiestnili Technické služby počas vianočných trhov na Hviezdoslavovo námestie a do blízkeho okolia ďalších 16 malých smetných košov a 21 prenosných trojnožiek s igelitovými vrecami. Podľa informácie, ktorú poskytla hovorkyňa táto spoločnosť tiež „čistí“ a odoberá odpad priebežne, pričom naplnené igelitové vrecia „sú uskladnené v technickom zázemí a trikrát denne ich odvážajú“. Posledný zvoz je načasovaný na 23. hodinu.

„Ak hovoríme o spotrebovaných olejoch, potom už druhý rok poskytujeme subjektom, ktoré majú na Staromestských vianočných trhoch prenajaté stánky, službu na zber, odvoz a likvidáciu tohto druhu odpadu taktiež prostredníctvom spoločnosti Technické služby Starého mesta. Stánkari majú k dispozícii päť päťdesiatlitrových zberných nádob,“ uzatvára N. Gubková.

 

 

 

 

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2017
Podstatná časť bratislavského komunálneho odpadu končí v spaľovni
V minulom roku sa v rámci Bratislavy vyzbieralo 157 217 ton komunálneho odpadu.
viac
13.11.2017
Odvoz bioodpadu z hnedých zberných nádob potrvá do konca novembra
Odvoz biologicky rozložiteľného odpadu z hnedých zberných nádob v Bratislave ukončia 30. novembra. Opätovný odvoz bude prebiehať od 1. marca 2018. Informovala o tom hovorkyňa bratislavskej mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Beáta Humeniková.
viac
04.11.2019
Staré Mesto otvorí tohtoročné vianočné trhy 22. novembra
Bratislavské Staré Mesto otvorí tohtoročné vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí 22. novembra a potrvajú do 23. decembra.
viac
21.10.2021
Staromestské trhy by sa mohli začať 26. novembra, budú však iné
Na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste by sa mohli tohtoročné vianočné trhy konať od 26. novembra do 23. decembra. Také sú plány mestskej časti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %