Štvrtok 27.01.2022
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
04.11.2019 08:05

Staré Mesto otvorí tohtoročné vianočné trhy 22. novembra


Ilustračná snímka, zdroj: Slovakia.travel


Bratislavské Staré Mesto otvorí tohtoročné vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí 22. novembra a potrvajú do 23. decembra.


Ich koncept zostáva podobný ako po minulé roky, do budúcna však mestská časť nevylučuje, že sa bude snažiť nájsť novú 'ekoformu' ich prevádzkovania. Konceptu zero waste, s ktorým tento rok po novom prichádza hlavné mesto, sa totiž nebráni.       

"Boli snahy v rámci rokovaní s hlavným mestom nájsť nejakú novú 'ekoformu' prevádzkovania vianočných trhov. Do dnešného dňa nenadobudla nejaké kontúry, ktoré by boli zmluvne podchytené. A keďže už máme november, nie je to teraz realistické a reálne dosiahnuť," uviedla pre TASR staromestská starostka Zuzana Aufrichtová s tým, že mestská časť sa napriek tomu snažím stále viac priblížiť k ekologickým opatreniam.       

Staré Mesto tak pre tento rok pokračuje v modeli vianočných trhov, aký bol nastavený aj po minulé roky. Návštevníkom bude k dispozícii 20 veľkých stánkov, z toho 18 ponúkajúcich gastronómiu a dva určené charite. Okrem toho bude 22 "polovičných" stánkov, z toho 15 remeselných stánkov a sedem s tradičnými nápojmi. Nájomcov vyberala komisia na základe viacerých kritérií, dôraz sa kládol aj na ekológiu.       

Hlavné mesto prichádza tento rok s novým konceptom trhov, novinkou má byť "zero waste", čiže snaha predchádzať vzniku odpadu a tiež znižovať množstvo komunálneho odpadu. Používať sa majú výlučne vratné poháre a kompostovateľné riady. "Sme naklonení konceptu zero waste a hľadáme cestu. Uvidíme, ako to tento rok vyjde hlavnému mestu," poznamenala Aufrichtová s tým, že tento rok to staromestská samospráva nevidela ako najlepšie riešenie a nebola naň pripravená.       

Starostka v tejto súvislosti poukázala na početné požiadavky miestnych obyvateľov na čistotu, ktoré považuje za oprávnené, pritom koncept zero waste, de facto, predstavuje odstránenie odpadkových košov. "Nehovoríme pritom len o odpade z toho, čo sa nakúpi na vianočných trhoch, návštevníci majú aj ďalší odpad, napríklad vreckovky a podobne. Nemáme ešte taký návyk niesť do domov, do vlastného komunálneho odpadu," podotkla Aufrichtová.       

Staromestské vianočné trhy na Hviezdoslavom námestí budú do 22. novembra do 23. decembra. Vianočný stromček by mala mestská časť osádzať krátko pred ich otvorením. Svoj vianočný stromček už vo štvrtok (31. 10.) osadilo hlavné mesto. Mestské vianočné trhy budú na Hlavnom a Františkánskom námestí od 22. novembra do 22. decembra. SR-

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.12.2016
Vianočné trhy v centre Bratislavy a odpady
Ako je zabezpečený zber a odvoz odpadov z priestorov štyroch bratislavských námestí, na ktorých 120 stánkov ponúka počas vianočných trhov darčeky, lahôdky či práve pripravené jedlá a nápoje?
viac
18.10.2018
Mesto získa za prenájom stánkov na Vianočných trhoch takmer 185-tis. eur
Prenájom stánkov, ktoré budú ponúkať občerstvenie a nápoje počas tohtoročných Vianočných trhov v Žiline, prinesie do mestskej pokladnice 184.816 eur, čo je takmer o 100.000 eur viac ako vlani.
viac
09.10.2021
Mesto i Staré Mesto plánujú vianočné trhy, prispôsobené budú pandémii
Mesto Bratislava i bratislavská mestská časť Staré Mesto plánujú tento rok organizovať vianočné trhy. Tie mestské by sa mali konať od 26. novembra do 22. decembra na Hlavnom a Františkánskom námestí a ich režim sa prispôsobí v tom čase aktuálnej pandemickej situácii.
viac
21.10.2021
Staromestské trhy by sa mohli začať 26. novembra, budú však iné
Na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste by sa mohli tohtoročné vianočné trhy konať od 26. novembra do 23. decembra. Také sú plány mestskej časti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %