Slávnostné otvorenie revitalizovanej fontány, ktorej projekt vypracovala Základná škola Tribečská
Školský projekt sa stal realitou. Bývalá fontána na Kuzmányho ulici spolu s okolím opäť ožíva. Projekt na jeho revitalizáciu vypracovala Základná škola Tribečská, ktorá s fontánou bezprostredne susedí.
V minulom roku získal projekt najviac hlasov v rámci participatívneho rozpočtu mesta Topoľčany. Tento rok sa dočkal realizácie a včera bol priestor slávnostne otvorený.
Spolupráca mesta a školy
„Dlhodobo sme sa zamýšľali nad tým, ako tento priestor zrevitalizovať,“ hovorí primátorka Alexandra Gieciová. „Ide o zaujímavú lokalitu - v tesnej blízkosti školy, zároveň v obytnej zóne a s cyklocestou, ktorá vedie popri ňom. Mám radosť, že nápad dotiahli do konca práve tí, ktorí budú priestor reálne využívať. Veľmi oceňujem kreativitu a šikovnosť zamestnancov školy, a zároveň ďakujem pracovníkom Mestských služieb, ktorí sa postarali o terénne práce,“ dodáva primátorka.
V objatí prírody
Na fontáne sa vykonala drenáž a na jej obrube sa osadilo šesť sedákov. Naviezla sa zemina a kompost z mestskej kompostárne. Vysadili sa trávy aj rôzne druhy kvetov ako levanduľa, heuchera a rôzne trvalky. Pribudol tu aj nášľapný chodník z prírodnej bridlice, miesto na sedenie, smetný kôš aj stojan na bicykle, aby sa tu mohli pristaviť aj ľudia využívajúci cyklocestu.
Raj pre hmyz
Škola vytvorila pre toto miesto hmyzí hotel aj vtáčie búdky. Zaujímavosťou je aj bylinková špirála. Ako vysvetľuje učiteľka Mgr. Dominika Jamborová, výsadba do tvaru špirály má okrem estetickej funkcie výhodu aj v tom, že bylinky sa navzájom neprerastajú. „Momentálne tu máme vysadené bylinky, ktoré si vedia poradiť aj s jesennými teplotami. Na jar však plánujeme vysadiť nové, ktoré si potom budú môcť žiaci vysušiť a využívať,“ dodáva Mgr. Jamborová.
Mesto verí, že vďaka tieňu z okolitých stromov a aj nedávno nainštalovanej pitnej fontánke sa okolie stane obľúbeným miestom nielen pre žiakov na spestrenie hodín prírodovedy a biológie, ale aj pre občanov, ktorí tu žijú. Projekt bol podporený z participatívneho rozpočtu mesta sumou 24 000 €.