Ilustračný obrázok — Foto: TASR/Lukáš Grinaj
Výstavu Hrady kráľa Mateja otvára vo štvrtok Vlastivedné múzeum v Galante, ktoré ju pripravilo v spolupráci s Maďarským národným múzeom - Múzeom kráľa Mateja vo Vyšehrade.
Putovná výstava vznikla v roku 2018, v Maďarsku vyhláseného za pamätný rok pri príležitosti 560. výročia zvolenia Mateja Korvína za uhorského kráľa. Návštevníci si do polovice októbra môžu pozrieť, aké sídla vlastnil a mal v držbe tento panovník.
"Kurátorom výstavy je Gergely Buzás, archeológ a riaditeľ múzea vo Vyšehrade. Výstava predstavuje kráľa Mateja a jeho hrady ako reprezentatívne panovnícke sídla," uviedla pre TASR Erika Slobodová, historička Vlastivedného múzea. Matej Korvín (1443 - 1490) sa do dejín zapísal ako vzdelaný a osvietený panovník, vďaka ktorému sa rozšíril humanizmus a renesancia.
V roku 1465 založil v Bratislave Academiu Istropolitanu, prvú univerzitu na území Slovenska. Zároveň bol však dobyvateľom a vojenským stratégom, ktorý si musel udržať rešpekt. Hrady mu tak poskytovali nielen strechu nad hlavou, ale zároveň svojou veľkosťou a výzdobou prezentovali jeho bohatstvo a moc. Na výstave je trojrozmerný veľkoplošný model hradu vo Vyšehrade, návštevníci sa môžu zoznámiť na paneloch aj s podobou jeho ďalších hradov ako Táta, Szigliget a Diósgyor a jeho dŕžav v Panonhalme a Kisnane.
Okrem hradov sa výstava zameriava na šľachtu, poddaných a duchovenstvo, aby mal návštevník ucelenú predstavu o živote v 15. storočí. Múzeum, ako dodala Slobodová, vyhlásilo pred časom tematickú výtvarnú súťaž pre žiakov škôl. „Víťazné práce sú súčasťou výstavy a dajú možnosť nazrieť, ako si na rozdiel od odborníkov predstavuje dobu stredoveku mladá generácia,“ povedala. Výstava o kráľovi Matejovi Korvínovi a jeho hradoch bude trvať do 18. októbra.