Prameň pod Kalváriou v Lackovej prečisťuje obličky. Snímka zdroj: (visitspis.sk).
Počas leta navštívili región severného Spiša a Pienin najmä návštevníci zo Slovenska. Prekvapením tohtoročnej sezóny bol narastajúci počet turistov z Izraela či severských krajín.
Výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Severný Spiš Pieniny Erika Šalatová uviedla, že v jesennom počasí je pre návštevníkov veľkým lákadlom Cesta minerálnych prameňov.
V regióne sa nachádza viac ako 80 minerálnych prameňov. Súčasťou tejto cesty na severnom Spiši je 12 revitalizovaných prameňov v jedenástich obciach regiónu. "Dary zeme predstavujú pre náš región nenahraditeľné prírodné bohatstvo. Verejnosť oboznamujeme s najznámejšími prameňmi jedinečnou formou, ktorá spája príjemné s užitočným," povedala Šalatová. Súčasťou Cesty minerálnych prameňov je napríklad Prameň Andrej v Ľubovnianskych kúpeľoch, prameň Sulínka v obci Sulín, Smerdžonka v obci Červený Kláštor, prameň pod Kalváriou v Lackovej či Prameň sv. Jána Krstiteľa v Litmanovej.
Pramene vyvierajúce zo zeme severného Spiša a Pienin preukázateľne pozitívne pôsobia na ľudský organizmus. Využívané sú aj pri liečbe viacerých ochorení. "K azda najznámejším patrí prameň Andrej, z ktorého sa plní známa minerálna voda s veľmi vysokým obsahom magnézia, prameň Sulínka s využitím pri liečbe žalúdočných problémov, prameň Smerdžonka, voda ktorého priaznivo pôsobí pri liečbe kožných chorôb v miestnych kúpeľoch či pramene vo Vyšných Ružbachoch s blahodarným účinkom na srdcovo-cievne ochorenia," vymenovala Šalatová.
Tunajšie pramene sú turistom i návštevníkom regiónu prístupné počas celého roka. Vodu z nich si môžu načapovať a využívať kedykoľvek. Podľa slov Šalatovej Cesta minerálnych prameňov poukazuje na prírodné bohatstvo, ktoré tento región má. Zároveň tvorí jeden z pilierov rozvoja cestovného ruchu v regióne.