Utorok 30.11.2021
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
18.06.2021 10:40

ÚMS: Podnikatelia podporujú decentralizáciu


Snímka zdroj: (tasr).


Únia miest Slovenska (ÚMS) uvítala postoj Podnikateľskej aliancie Slovenska o potrebe pokračovať v posilňovaní pozície miest a obcí na Slovensku.


ÚMS potrebu decentralizácie presadzuje dlhodobo ako jednu zo svojich priorít. Ďalší proces decentralizácie môže zrýchliť ekonomický rast aj rozvoj regiónov. Potvrdil to aj Peter Goliaš, riaditeľ INEKO, v analýze projektu zameraného na skúmanie možností decentralizácie verejnej správy. Projekt realizuje inštitút INEKO s Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS). Prieskum potvrdil aj hlavné problémy, na ktoré ÚMS poukazuje v oblasti financovania samosprávy. Ide najmä o podfinancovanie miest a obcí. Tu vníma ÚMS preto vážnu potrebu posúdiť, a vzhľadom na nové podmienky aj upraviť, spôsob financovania samosprávy tak, aby bol spravodlivý, motivačný a odpolitizovaný.

Jana Červenáková, výkonná viceprezidentka ÚMS: „Pozitívne hodnotíme odporúčania navrhované INEKO a PAS, aby celkové finančné zdroje pre samosprávy zodpovedali aj reálnym právomociam a zodpovednosti. Rovnako presadzujeme zmenu pravidiel pri miestnych daniach, najmä dani z nehnuteľnosti. O ďalších odporúčaniach INEKO a PAS je potrebné viesť odbornú diskusiu. ÚMS je na diskusiu pripravená.“

ÚMS, v súlade s tézami schválenými Snemom v januári 2020, nepodporuje navrhovaný daňový mix vo forme, ako bol INEKO a PAS predstavený. S takto nastaveným systémom máme zlé skúsenosti z minulosti a argumenty na takúto zmenu nepovažujeme za dostatočné. Naopak, za dôležité považujeme zvyšovanie vlastných príjmov územnej samosprávy spolu so zmenou spôsobu vyrovnávania zdrojov (príjmov) a najmä záťaží (výdavkov), ktoré by mal vyrovnávať štát a nie samosprávy cez prerozdelenie. Za správne a vhodné ÚMS nepovažuje ani preberanie „českého modelu“ rozdelenia kompetencií. Zmena by mala byť predmetom komplexnej reformy verejnej správy, ktorú avizovala vládna koalícia vo svojom programovom vyhlásení. Z nej by mali následne vyplynúť aj zmeny v rámci štátnej správy a územnej samosprávy, a to na všetkých úrovniach - centrálnej, regionálnej aj miestnej.

ÚMS je pripravená na diskusiu o inštitucionálnych zmenách, ako aj o zmene financovania územnej samosprávy. Už viac ako rok čaká na to, ako sa súčasná vládna koalícia postaví k plneniu svojho záväzku z programového vyhlásenia.

Autor: (Daniela PIRŠELOVÁ, hovorkyňa ÚMS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2017
Víťazi súťaže ZlatyErb.sk sú už známi
Víťazi súťaže ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2017 sú známi. Vyhlásenie výsledkov 14. ročníka súťaže samospráv, nad ktorou prevzal záštitu Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu, sa konalo počas medzinárodného kongresu ITAPA v Bratislave.
viac
27.01.2021
Únia miest Slovenska podporuje iniciatívu „Klíma ťa potrebuje“
Mestá budú postupne vyhlasovať stav klimatickej núdze, nechcú čakať na štát.
viac
09.02.2021
ÚMS žiada ministra školstva o jednotný termín jarných prázdnin
Členské mestá Únie miest Slovenska (ÚMS) žiadajú ministra školstva SR, aby sa, vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu, pokúsil zjednotiť termín konania jarných prázdnin pre deti, a to pre všetky kraje, na spoločný termín od budúceho pondelka 15. 2. 2021.
viac
13.05.2021
Výhrady ÚMS voči navrhovaným zákonom
Vládou navrhovaný zákon o výstavbe a tiež zákon o územnom plánovaní podľa Únie miest Slovenska (ÚMS) bez náhrady odstraňuje doterajšie kontrolné mechanizmy, najmä kontrolu verejnosťou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %