Štvrtok 27.01.2022
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
19.12.2020 11:25

Trnavská župa zmodernizuje tri stredné školy za vyše 900 tisíc eur z eurofondov


Stredná odborná škola technická v Hlohovci


Balík peňazí si rozdelia dve piešťanské a jedna hlohovská škola a obstarajú z neho predovšetkým materiálovo-technické vybavenie odborných učební. Školy sa zároveň stanú bezbariérovými.


Trnavský samosprávny kraj získal spolu takmer 930 tisíc eur z Integrovaného regionálneho operačného programu na skvalitnenie praktického vzdelávania a zvýšenie počtu žiakov stredných odborných škôl na praktickom vyučovaní.

„Na školstvo a vzdelávanie kladieme už tri roky veľký dôraz. Ovocím nášho úsilia je, že sa nám v priebehu krátkeho času opäť podarilo získať prostriedky z eurofondov pre školy. Praktická výučba stredoškolákov veľmi trpí počas obdobia dištančného vzdelávania. Som presvedčený, že aj vďaka týmto trom investíciám v celkovo miliónovom objeme vykompenzujeme žiakom čas bez odbornej prípravy. Zároveň ich vďaka realizácií projektov budeme môcť lepšie pripraviť na budúce zamestnanie,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Žiaci a učitelia Strednej odbornej školy technickej v Hlohovci získajú modernejšie vybavenie zváračských, strojárskych a elektrotechnických dielne. Celkové výdavky na rekonštrukciu dosiahnu 340 tisíc eur.

Modernizácia materiálno-technického vybavenia odborných učební prebehne aj na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Piešťanoch. Takmer 291 tisíc eur je určených napríklad pre multimediálne centrum či laboratóriá sieťových technológií a počítačových systémov.

V Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera v Piešťanoch bude zrealizovaný projekt „Staň sa odborníkom v hoteliérstve a gastronómii.“ So špecifickým cieľom zvýšiť počty žiakov stredných odborných škôl na praktickom vzdelávaní prebehne tu investujeme 296 tisíc eur do stavebných úprav a modernizácie vybavenia dvoch učební technológie prípravy jedál  a dvoch učební techniky obsluhy.

Analýzy kvality odborného vzdelávania totiž dlhodobo poukazujú na nedostatočný podiel praktického vyučovania, ako aj na nedostatočné materiálne vybavenie škôl. Schválené projekty by preto mali zvýšiť kvalitu štúdia a úroveň praktického vyučovania, ako aj ho zatraktívniť pre nových žiakov. Spoluúčasť kraja predstavuje 5 % z celkových oprávnených výdavkov.

 

Autor: Jozef Viskupič, trnavský župan


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.08.2016
Mesto plánuje zmodernizovať dielne na základných školách
Mesto Levice plánuje vybaviť novým náradím a technickým príslušenstvom dielne na základných školách. Zámerom je zvýšiť záujem školákov o technické vzdelávanie, čo si vyžaduje aj pracovný trh.
viac
12.01.2019
Župa otvorila už dvanáste centrum odborného vzdelávania
Stredná odborná škola dopravná v Martine získala ako ďalšia škola v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja označenie Centra odborného vzdelávania.
viac
19.03.2019
Bratislavská župa ako prvá spúšťa program pre stážistov
Trinásť stážistov má možnosť si vyskúšať prácu vo verejnej sfére. Bratislavský samosprávny kraj ako prvý spomedzi všetkých krajov spúšťa komplexný program pre stážistov. Ide o študentov stredných a vysokých škôl, ktorí svoju stáž začnú od 1. apríla 2019.
viac
19.09.2019
Stredné školy budú súťažiť v poskytovaní prvej pomoci
Stredné školy a gymnázia v Trnavskom samosprávnom kraji budú súťažiť v poskytovaní prvej pomoci. Trnavská župa spúšťa súťaž, ktorá naučí mladých ľudí poskytnúť základnú prvú pomoc.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %