Ilustračná snímka: (Shutterstock).
Nelegálne skládky, voľne pohodený odpad v meste a odpadky tam, kde vôbec nepatria. Aj takáto je realita miest a obcí nielen na Slovensku, ale aj vo svete.
Aj tento rok preto patrila tretia septembrová sobota Svetovému čistiacemu dňu (World cleanup day). Množstvo dobrovoľníkov, združení a organizácií sa zapojilo, a pravdepodobne ešte aj zapojí počas aktuálneho týždňa dobrovoľníctva, do čistenia a upratovania svojho okolia.
Piaty ročník Svetového čistiaceho dňa priniesla iniciatíva Upracme Slovensko, ktorá toto podujatie organizuje. Ako uvádzajú na svojej stránke, do akcie sa môže zapojiť ktokoľvek, komu záleží na planéte, v ktorom žije a nemusí tak urobiť iba počas tohto dňa. Dôležité je, že svojou trochou prispeje k čistejšiemu životnému prostrediu.
Upratovania na rôznych miestach
Do podujatia sa v sobotu zapojilo množstvo dobrovoľníkov naprieč celou krajinou. Upratovalo sa napríklad v Bratislave, Turzovke, Seredi, Považskej Bystrici, v okolí Trenčína a na mnohých ďalších miestach. Niektorí likvidovali nelegálne skládky, iní zbierali voľne pohodený odpad v meste či parkoch. “Na takmer kilometrovej trati v Turzovke sa nám podarilo vyzbierať 14 vriec odpadu z plastu, skla, papiera a ďalších,” prezradili miestni dobrovoľníci. “Za posledné štyri roky sa nám na Slovensku podarilo vyzbierať 450 ton odpadu. Viac ako 32 000 poriadkuchtivých a ekologicky zmýšľajúcich ľudí vyčistilo 845 slovenských lokalít,” prezradili organizátori Upracme Slovensko.
Myšlienka vznikla v Estónsku
Spomínanú upratovaciu aktivitu zastrešuje globálna organizácia Let´s Do It World (LDIW), ktorej členmi je už 157 krajín z celého sveta. U nás na Slovensku sa o organizáciu a priebeh aktivity stará občianske združenie Upracme Slovensko. “Myšlienka bojovať v jeden konkrétny deň proti odpadu vznikla v Estónsku pred štrnástimi rokmi. Vtedy sa tejto udalosti zúčastnilo 50 000 dobrovoľníkov, ktorým sa za deň podarilo upratať a vyčistiť celú krajinu,” uvádzajú organizátori.
Čistenia budú pokračovať aj najbližšie dni
Viaceré samosprávy, organizácie a iniciatívy avizovali, že sa ešte do čistení zapoja aj v rámci Týždňa dobrovoľníctva, ktorý trvá od 16. do 22. septembra. Potešujúci je tiež fakt, že u nás podobné spoločné čistenia organizujú viaceré združenia, záujmové skupiny či športové kluby. Z mnohých môžeme spomenúť projekty, ako sú napríklad Naše Mesto od Nadácie Pontis, iniciatíva Za živé rieky, ktorá sa zameriava prevažne na čistenie riek alebo iniciatíva Vezmi si ma, ktorá okrem čistení priniesla aj behaviorálny projekt ako prevenciu vzniku odpadu.