Nedeľa 05.12.2021
Dnes má meniny 
Oto
°C
29.09.2021 09:45

Svetlo z východu naštartovalo pútnický turizmus v pohraničí


Ilustračná snímka z konferencie


Implementácia vlajkového projektu Prešovského samosprávneho kraja Svätomariánska púť (Svetlo z východu) venovanom rozvoju religióznemu turizmu v slovensko-poľskom pohraničí dnes finalizovala záverečnou konferenciou.


V rámci hybridného formátu podujatia zástupcovia krajskej samosprávy, arcibiskupstiev, farností a projektových partnerov zo Slovenska i Poľska bilancovali aktivity projektu, ako aj jeho ďalšie smerovanie.

Strategické ciele, ktoré si v projekte Svätomariánska púť stanovili jeho trinásti partneri, sa zamerali na vytvorenie ponuky uceleného produktu pútnického turizmu. Zároveň priniesli dobudovanie infraštruktúry na ôsmich významných pútnických miestach poľsko-slovenského pohraničia, kde sa preinvestovali viac ako 2 milióny eur.

„Teší ma, že sme spolu s poľským partnerom mohli zveľadiť naše pútnické miesta a prispieť k zatraktívneniu ich areálov, kde majú pútnici k dispozícii nielen informačnú infraštruktúru, ale aj pevnú v podobe zmodernizovaných sociálnych zariadení, lavičiek, prístreškov. Avšak projekt Svätomariánska púť a pútnický turizmus ako taký je predovšetkým o duchovnom povzbudení a o tom, aby sme ľuďom na ich ceste - púti umožnili nájsť to, čo na nej hľadajú. Či už Boha, pokoj alebo seba samého,“ vyjadril sa počas záverečnej konferencie predseda PSK Milan Majerský.

Na poľských pútnických miestach zakomponovaných v cezhraničnom projekte sa pritom preinvestovalo 1,17 miliónov eur. Aktivity zahŕňali okrem iného vybudovanie amfiteátra v Starej Wsi, osvetlenie a ozvučenie areálu v Kalwarii Paclawskej, realizáciu infostánku a záhrady v Krosne či výstavbu parkoviska v Debowieci. Na slovenskej strane sa zveľadili areály za viac ako 820-tisíc eur. Okrem iného sa v Litmanovej vybudoval pútnický dom, v Levoči pribudlo technické zabezpečenie a spevnené vstupy - parkoviská, v Gaboltove sa zrealizovali drobné prvky pre organizovanie pútí s novým osvetlením a ozvučením, v Ľutine vybudovala oddychová zóna a detské ihrisko.

„Za tento projekt som veľmi vďačný, pretože farnosti, podobne ako naše najväčšie pútnické miesto Gaboltov, by si z vlastných prostriedkov určite nedokázali vytvoriť takéto pútnické zázemie, ktoré tam mohlo vzniknúť vďaka Svetlu z východu. My máme štyri diecézne svätyne a v prípade každej z nich by bolo dobré niečo takéto zrealizovať, aby sa tam ľudia nielen v čase veľkých výročných pútí cítili prijatí,“ povedal v tejto súvislosti arcibiskup metropolita Košickej arcidiecézy Bernard Bober.

Súbežne s viacerými odbornými aktivitami sa počas projektu zrealizovalo vyše šesťdesiat mäkkých propagačných aktivít s cieľom budovať povedomie o rozvíjajúcej sa značke a projekte Svätomariánska púť. Ide napríklad o virtuálne prehliadky po 28 miestach mariánskeho kultu v Malopoľskom vojvodstve, Podkarpatskom vojvodstve v Poľsku a Prešovskom kraji, umelecké sympóziá, pútnické pasy, mobilnú aplikáciu, bedekre či ďalšie propagačné materiály. Výstupom je i 75 kilometrová pešia púť – Evanjelizačná cesta z Ľutiny do Levoče, ktorá je výsledkom nových produktových balíkov pútnického cestovného ruchu.

„Som presvedčený, že tento projekt je užitočný pre každého človeka. Aj ten, ktorý možno nie je zameraný až tak na duchovno, môže zužitkovať jeho ovocie a obohatiť sa či už kultúrne, spoznať nové lokality, oddýchnuť si na týchto pútnických miestach a urobiť aj niečo pre svoje zdravie,“ zhodnotil benefity projektu pomocný biskup Spišskej diecézy Ján Kuboš.

Aj podľa zástupcu Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove spoločná iniciatíva partnerov zo Slovenska i Poľska upriamila pozornosť verejnosti na spoločenské i duchovné hodnoty mariánskych tradícií, ktoré je potrebné ďalej rozvíjať. „Vzájomná spolupráca samosprávy a ostatných zainteresovaných strán či už sú to cirkvi alebo tretí sektor bola ukážková. Podarilo sa vytvoriť dobré dielo, preto veríme, že sa bude pokračovať v  aktivitách, ktoré nadviažu na tento výnimočný projekt,“ uviedol vikár pre ekonomiku Daniel Dzurovčin.

Prešovský samosprávny kraj sa chce v ďalšom období zamerať na prípravu nového komplexného projektu rozvoja pútnického turizmu nielen na báze pútnických miest, ale aj ostatných významných kultúrnych sakrálnych pamiatok na území kraja. Svoju pozornosť zameria na rozšírenie ponuky pútnických trás pešieho, cykloturistického či automobilového charakteru so zámerom zvýšiť povedomie o turistických atraktivitách na území kraja.

„Táto konferencia určite neznamená koniec našej pútnickej aktivity, ale je pre nás novou inšpiráciou, novým nádychom pre ďalšiu prácu s cieľom, aby naše pútnické miesta poctilo svojou návštevou ešte viac ľudí a tí mohli aj vďaka týmto miestam meniť svoje životy k lepšiemu,“ dodal Milan Majerský.

Vlajkový projekt  Prešovského samosprávneho kraja Svätomariánska púť („Svetlo z východu“), inšpirovaný známou pútnickou trasou Santiago de Compostela, získal podporu v rámci cezhraničného programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020. Krajská samospráva ho realizovala od roku 2017 spolu s dvanástimi partnermi v pohraničí. Na slovenskej strane na projekte participovali štyri farnosti - Levoča, Ľutina, Gaboltov, Litmanová, taktiež Inovačné partnerské centrum a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Na poľskej strane ho podporili Podkarpatské vojvodstvo, Inštitút Medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v Krakove a štyri farnosti – Stara Wies, Debowiec, Krosno a Kalwaria Paclawska.

Autor: (ts-PSK, Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.04.2017
ZMOS posúva samosprávu novým projektom
Združenie miest a obcí Slovenska rozbieha národný projekt nazvaný Centrum sociálneho dialógu II.
viac
08.12.2018
BSK: Dobré projekty môžu zabojovať o takmer trištvrte milióna
Projekty z oblasti kultúry a turizmu majú dva týždne na získanie finančnej podpory z bratislavskej župy. Žiadosti o poskytnutie dotácie z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry treba podať do 19. decembra a na podporu turizmu do 20. decembra.
viac
05.02.2021
V Poloninách vzniká 90-kilometrový cyklookruh
Prepojiť najvýznamnejšie atrakcie a scenérie v okolí vodnej nádrže Starina, a tým podporiť rozvoj turizmu v málo rozvinutom regióne Sninského okresu má za cieľ 92,06 kilometra dlhá cyklotrasa Poloniny Trail.
viac
26.02.2021
Projekt Bird Tour podporí rozvoj ekoturizmu
Vytvorenie komplexnej návštevníckej infraštruktúry v lokalite Senianskych rybníkov má priniesť projekt Bird Tour financovaný cez eurofondy. Ide v ňom o cezhraničný rozvoj ekoturizmu prostredníctvom podpory a popularizácie pozorovania vtáctva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %