Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
20.12.2016 06:28

Stropkovčania sa pripravujú na jubilejné vianočné remeselné trhy


Snímka zdroj: (stropkov.sk).


Mesto Stropkov sa chystá na jubilejný desiaty ročník Vianočných remeselných trhov. Tradíciu založili v roku 2007 a odvtedy je toto podujatie neodmysliteľnou súčasťou končiaceho sa adventu a príjemného očakávania Vianoc v meste.


Trhy otvoria už v stredu 21. decembra ráno, oficiálne otvorenie je naplánované na šestnástu hodinu. V kultúrnom programe vystúpia s folklórnym pásmom Štedrý deň žiaci ZŠ na Mlynskej, po nich sa predstavia deti z rómskeho súboru pôsobiaceho pri miestnom Komunitnom centre, vianočné vinše a koledy zaspievajú jarmočníkom členovia folklórneho súboru Hertník z rovnomennej obce v bardejovskom okrese. Štvrtkový program bude patriť žiakom oboch stropkovských základných umeleckých škôl a miestnemu speváckemu zboru Karmel.

Stropkovčania sa môžu aj v tomto roku tešiť na pestrý výber remeselných výrobkov. „Zhruba štyridsiatka remeselníkov a predajcov ponúkne návštevníkom pestrý výber tradičných výrobkov – ikebany, keramiku, bižutériu, drevené výrobky a jednoduché hudobné nástroje, vianočné ozdoby, sviečky či textilné výrobky. Chýbať samozrejme nebudú vianočné oblátky, ručne vyrábaná čokoláda, medovníky, ovocie, medové produkty, niečo teplé pod zub i na zahriatie,“ priblížil vedúci Odboru školstva a kultúry MsÚ Tibor Kubička. Prebiehať bude aj dobročinný predaj výrobkov z dielní miestnych sociálnych zariadení – Domu detí Božieho milosrdenstva, Domova sociálnych služieb a Nového domova. Počas obidvoch dní organizuje svidnícky Detský domov zbierku oblečenia, hračiek a športových potrieb pre svojich chovancov. Už po tretíkrát bude príjemným spestrením trhov sviatočný Primátorský punč, ktorý bude Stropkovčanom a návštevníkom mesta podávať primátor Ondrej Brendza. Aj táto časť remeselných trhov bude mať dobročinný charakter – výťažok z dobrovoľných príspevkov poputuje pre klientov Domova sociálnych služieb v Stropkove.

Darčekom radnice pre všetkých obyvateľov je opäť modernizovaná vianočná výzdoba na námestí i v širšom centre. „Po tom, ako sme v minulom roku aj vďaka pomoci partnerov kompletne vymenili vianočnú výzdobu v meste za zhruba 20 tisíc eur, sme v tomto roku vyčlenili v rozpočte ďalších 6000 eur na jej doplnenie. Dokúpili sme dekorácie na Hviezdoslavovu ulicu, svetelnými girlandami je už vyzdobená aj stará budova Mestského úradu, nové dekorácie pribudli do parku i na námestie,“ zhrnul primátor. Zvlášť veľký úspech má päť nových anjelov, ktorí spríjemňujú vianočnú atmosféru na námestí i pri rímskokatolíckom kostole. Primátor vyzdvihol aj prínos zamestnancov podniku Služba, ktorí pri tvorbe a inštalácii výzdoby odviedli opäť kus dobrej práce.

Autor: (Peter NOVÁK, hovorca mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.11.2016
O týždeň začnú Vianočné trhy v Žiline
Mesto Žilina pozýva na tradičné Vianočné trhy, ktoré sa každoročne konajú na Mariánskom námestí a Námestí Andreja Hlinku.
viac
13.12.2016
V historickom medzibrání pripravujú Kremnické vianočné trhy
V priestoroch historického medzibránia v Kremnici sa od pondelka 19. decembra do štvrtka 22. decembra budú konať Kremnické vianočné trhy.
viac
20.12.2017
Stropkovské vianočné remeselné trhy s novým betlehemom
Predajcovia a remeselníci budú svoj tovar a výrobky ponúkať širokej verejnosti už od štvrtkového rána (21. 12.), slávnostné otvorenie trhov je naplánované na 16. hodinu.
viac
13.12.2018
Lučenec: Začali sa dvojdňové Vianočné trhy
Hudobné a kultúrne vystúpenia, vianočná veselica, udeľovanie certifikátu regionálnym produktom, sochárske sympózium, ale aj ekumenické stretnutie či vyhodnotenie vianočnej súťaže. To všetko čaká na návštevníkov Vianočných trhov, ktoré sa dnes a v piatok konajú na Námestí republiky v Lučenci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %