Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
18.08.2022 11:40

Stredoveký festival ponúkne rytierov i dobové tance


Ilustračná snímka.


Mesto Bánovce nad Bebravou sa 20. augusta symbolicky prenesie do stredoveku. Festival Villa Ben v mestskom parku opäť ponúkne rytierske súboje, lukostreľbu, historické palné zbrane, remeselníkov či ohňovú šou.


Informovala o tom kultúrna referentka Mestského kultúrneho strediska v Bánovciach nad Bebravou Veronika Palušová.

"Začíname o 9.30 h slávnostnou salvou a úvodným sprievodom mestom. Samozrejmosťou budú opäť šermiari rôznych štýlov. Zavíta k  nám skupina Vir Fortis zo Zvolena, ktorá okrem programu pre deti predvedie aj šermiarske zdatnosti," načrtol organizátor Krystof Balut.

Účasť podľa neho potvrdila i skupina Siváci z východu a z Poľska opäť prídu bojovníci zo skupiny Czarna Zmij a Jomsborg. "Dobový život odprezentuje aj mnohopočetný nitriansky Satyros. Chýbať nebudú ani šikovní lukostrelci z Aquilas. Celé to odpáli dobový spolok Morová rana a večerným prekvapením bude skupina Taurus Arte so svojím nezvyčajným vystúpením," doplnil.

Na festivale sa odprezentujú i remeselníci. "Znova prídu naši mladí kováči s ohromnou vyhňou, priadka, drevorezbári, výrobca bubnov, kožiar, nožiar, tkáčka, cinár, keramikár, košikár, výrobkyňa mydielok, výrobcovia hračiek a, samozrejme, tovariš s výbavou pre mladých rytierov," priblížil Balut s tým, že labužníci si môžu vychutnať kvalitné ovocné vínka, medovinku alebo jedlá z dobovej kuchyne.

Novinkou na festivale bude i detský kútik, záver podujatia bude patriť ohňovej šou v podaní Sokoliarov Aquila z Bojníc.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.08.2019
Stredoveký festival priblíži históriu mesta a jeho okolia
Bánovce nad Bebravou sa na jeden deň prenesú do stredoveku. Názov festivalu Villa Ben, ktorý bude 17. augusta v mestskom parku, odkazuje na niekdajšie pomenovanie mesta a ponúkne remeslá, šermiarov či dobovú hudbu.
viac
15.06.2021
Majstrovstvá v cestnej cyklistike ponúknu i sprievodný program
Spoločné majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike (17. 6. - 20. 6.) v Bánovciach nad Bebravou a okolí doplní i sprievodný program. Organizátori pripravili výzvy pre obce po trase pretekov, kultúrne vystúpenia či súťaž pre malých cyklistov. Informovala o tom bánovská samospráva.
viac
16.08.2022
Lučenecké hodovanie do mesta opäť prinesie pivný festival i tradičný jarmok
V poradí deviaty ročník Lučeneckého hodovania prinesie do mesta okrem kultúrneho programu i tradičný jarmok, pivný festival či Medzinárodný Novohradský maratón.
viac
22.09.2022
Témou tohtoročného jarmoku budú dožinky
Témou tohtoročného tradičného jarmoku v Bánovciach nad Bebravou budú ľudové tradície, remeslá a folklór v spojení s ukončením hospodárskej sezóny a oslavou úrody.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %