Utorok 30.11.2021
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
19.02.2021 02:15

Správa TANAP-u sa o výrube ochranného pásma lesa dozvedela po jeho vyrúbaní


Ilustračná snímka: (tasr).


Správa Tatranského národného parku (TANAP) sa o výrube ochranného pásma lesa pri Novom Štrbskom plese dozvedela až po jeho vyrúbaní. Informovala o tom na webovej stránke.


Obec Štrba vydala stavebné povolenie pre stavbu apartmánového hotelu LAKE v blízkosti Nového Štrbského plesa v júli 2019. Jeho vydaniu predchádzali stanoviská orgánov ochrany prírody v Poprade a Prešove. Ochranári tvrdia, že Okresný úrad (OÚ) Prešov si vyžiadal ako podklad stanovisko Správy TANAP-u. Tá požadovala rešpektovať 20-metrové ochranné pásmo od brehovej čiary Nového Štrbského plesa, v ktorom sa nachádzal smrekový les. OÚ Prešov prevzal túto podmienku do svojho vyjadrenia a požadoval zapracovať ju do projektu stavby, priblížili.

K samotnému územnému rozhodnutiu a stavebnému povoleniu však už vydával v novembri 2018 stanovisko len odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Poprad, vysvetlila Správa TANAP-u. Podľa nej si OÚ Poprad jej stanovisko nevyžiadal. Vo svojom vyjadrení tak uviedol všeobecne formulovanú podmienku: „Vzrastlé dreviny, ktoré nebudú prekážkou pri samotnej výstavbe, budú ponechané na pozemku,” skonštatovali ochranári. Štrba následne vydala stavebné povolenie. „Nevyžiadaním si stanoviska od Správy TANAP-u tak došlo v lokalite k výrubu predmetného 20-metrového ochranného pásma lesa pri Novom Štrbskom plese,” uviedla správa.

Starosta Štrby Michal Sýkora povedal, že stavebný úrad obce vo svojich rozhodnutiach rešpektoval podmienky OÚ Poprad. Napriek tomu, že OÚ vo svojich stanoviskách neuviedol požiadavku správy o zákaze výrubu stromov, stavebný úrad vo svojich povoleniach určil záväznú podmienku postaviť stavbu minimálne 20 metrov od brehovej čiary. „Stavebný úrad v Štrbe postupoval správne a navyše práve stavebný úrad zapracoval požiadavku samotnej obce vyplývajúcu z územného plánu obce do príslušných rozhodnutí,” uviedol starosta. Zároveň pripomína, že hotel nie je žiadnou plánovanou či pripravovanou stavbou, ale ide o stavbu pred dokončením.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Otvorenie letnej turistickej sezóny bude trvať desať dní
Letná turistická sezóna sa pomaly začína už aj vo Vysokých Tatrách. Séria podujatí pri tejto príležitosti odštartuje symbolickým odomknutím hladiny Štrbského plesa v piatok 10. júna a vyvrcholí športovou akciou Tatry Running Tour počas troch dní 17. – 19. júna.
viac
07.11.2016
Vysoké Tatry ponúkajú zaujímavé túry aj počas zimnej uzávery chodníkov
Zimná uzávera turistických chodníkov Vo Vysokých Tatrách platí od 1. novembra do 15. júna 2017. Časť chodníkov je pre turistov uzavretá z dôvodu ochrany prírody, najmä kamzíkov a švišťov vrchovských tatranských.
viac
16.06.2018
Letná sezóna odštartovala tradičným odomknutím hladiny jazera
Tradičným symbolickým odomknutím hladiny Štrbského plesa otvorili v piatok letnú turistickú sezónu v regióne.
viac
07.05.2020
Vyrúbanú alej pri ceste do obce má nahradiť nová aj s chodníkom
Niekoľko desaťročí starú topoľovú alej pri ceste vedúcej do obce Čerenčany v okrese Rimavská Sobota, ktorú správca komunikácie pre zlý stav stromov vyrúbal, by mala nahradiť nová aj s chodníkom. Informovala o tom starostka Zuzana Študencová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %