Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
16.07.2020 10:46

ŠOP apeluje na lesníkov, aby informovali skôr o suchých stromoch v NP


TANAP.


Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR apeluje na vedenie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP), aby ju včas informovali o potrebe odstránenia ohrozujúcich suchých stromov v národnom parku.


Uviedla to v reakcii na štátne lesy, ktoré uzavreli turistické chodníky vo Vysokých Tatrách. Ten je od 3. júla uzatvorený pre suché stromy, ktoré ohrozujú turistov. Informovala o tom hovorkyňa ŠOP Anna Weissová.

Weissová hovorí, že Štátne lesy TANAP-u zverejnili minulý týždeň viacero nepravdivých informácií týkajúcich sa uzatvorenia turistických chodníkov. Za uzatvorenie chodníkov ich vraj neopodstatnene obvinili. Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko skonštatoval, že lesníci o suchých stromoch vedeli skôr, ale situáciu začali riešiť až po otvorení turistickej sezóny a v čase hniezdenia vtákov.

„Týmto zároveň apelujem na vedenie Štátnych lesov TANAP-u, aby predchádzali takýmto situáciám a včas nás informovali o potrebe odstránenia ohrozujúcich suchých stromov v národnom parku. Vyhneme sa tak podobným situáciám a turisti či samosprávy nebudú opäť v role rukojemníkov, ako sa to stalo teraz,“ povedal Majko.

Ochranári deklarujú, že im nie je ľahostajné zdravie turistov a nie je ich cieľom vydávať rozhodnutia, ktoré vedú k uzávere chodníkov. „Máme za to, že sa jednalo o úmyselné zneužitie situácie s cieľom navodenia negatívnych nálad voči ŠOP SR v očiach návštevníkov tohto územia. Takéto konanie preto pokladáme za veľmi nevhodné a určite neprispieva k zlepšovaniu vzťahov medzi Správou národného parku a organizáciou, ktorej štát zveril správu svojich lesov v tomto cennom území,“ uvádza námestník generálneho riaditeľa pre ochranu prírody Peter Baláž.

ŠOP uvádza, že informáciu o nebezpečných suchých stromoch dostala iba deň pred zverejnením uzatvorenia turistického chodníka. „Prakticky obratom, ešte v ten deň od nás dostali odpoveď, v ktorej bolo uvedené, že ich náš pracovník bude kontaktovať, aby spoločne vyznačili ohrozujúce stromy,“ poznamenal Majko s tým, že k samotnému značeniu stromov došlo v utorok (7. 7.). Vyznačených bolo 47 suchých stromov, ktoré by mohli ohroziť turistov. Ochranári museli zohľadniť aj to, či sa v danej lokalite nenachádzajú hniezda vtákov.

Štátne lesy TANAP-u vo svojej žiadosti uvádzali 150 stromov. Štátni ochranári však posúdili, že žiadosť je neopodstatnená a nie všetky stromy predstavovali ohrozenie pre návštevníkov národného parku.

Turisti neprejdú po zeleno značenom chodníku, ktorý vedie Javorovou dolinou do sedla Sedielko a po modro značenom turistickom chodníku, ktorý vedie Zadnými Meďodolmi až do Kopského sedla.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.11.2016
Ochranári žiadajú ministra, aby podporil vyhlásenie NP Podunajsko
Členovia Slovenského ochranárskeho snemu sa obrátili na ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) s výzvou, aby podporil vyhlásenie Národného parku Podunajsko.
viac
29.11.2016
Na ostrove Sihoť pokračuje výsadba 600 nových stromov topoľa čierneho
Na bratislavskom ostrove Sihoť, území významného, strategického a najstaršieho vodárenského a vodohospodárskeho zdroja, sa dnes začalo s ďalšou etapou výsadby nových stromov.
viac
16.06.2020
Turistické chodníky v Tatrách sú po sezónnej uzávere opäť otvorené
V Tatranskom národnom parku (TANAP) sa skončila sezónna uzávera a návštevníci môžu od pondelka využívať kompletne všetky značkované chodníky vrátane prechodov cez vysokohorské sedlá a trasy, ktoré vedú na turisticky sprístupnené štíty.
viac
02.11.2020
Vo Vysokých Tatrách platí od 1. novembra sezónna uzávera
Štátne lesy TANAP-u upozorňujú návštevníkov Vysokých Tatier, že od 1. novembra až do 14. júna platí vo vysokohorskom prostredí sezónna uzávera. Informujú o tom na svojej webovej stránke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %