Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
21.07.2020 01:00

Sociálny podnik v Raslaviciach funguje už päť rokov


V relácii Samospráva tu a teraz v televízii Tablet.TV starosta obce Marek Rakoš.


Obecný podnik v Raslaviciach, okres Bardejov, ktorý funguje na parametroch sociálneho podnikania, zamestnáva ľudí už päť rokov.


Vedenie obce zareagovalo na vysokú nezamestnanosť obyvateľov zo sociálne znevýhodneného prostredia a snažilo sa vytvoriť podmienky na vznik nových pracovných miest. O súčasnom pôsobení podniku hovoril v relácii Samospráva tu a teraz v televízii Tablet.TV starosta obce Marek Rakoš.

Prečo sa vaša obec rozhodla podnikať a zobrať na svoje plecia ďalšie neľahké úlohy?

Marek Rákoš: Verili sme, že samospráva dokáže v oblasti podnikania fungovať aj bez nejakých veľkých dotácií a prosperovať. V tom čase sme mali veľkú nezamestnanosť, až okolo 240 ľudí bolo bez práce. Chceli sme im dať prácu a zároveň im umožniť, aby si zveľadili okolie a podmienky bývania. Navyše, tie práce, ktoré zabezpečuje sociálny podnik, sú lacnejšie a obec tým šetrí.

V ktorých oblastiach v súčasnosti podnikáte a kde všade vytvárate pracovné miesta?

Marek Rákoš: Pre nás bola jasné, že sa pustíme do poľnohospodárstva. V širokom okolí sa už toho robilo málo, ale stále sme mali ľudí, ktorí nám vedeli poradiť a mali skúsenosti. A chceli sme niečo vypestovať tradičným spôsobom. Vedeli sme, že v poľnohospodárstve to nebude také ľahké, a preto sme sa pustili aj do stavebníctva, aby sme vykryli prípadné straty. Neskôr pribudli autobusová doprava a zemné výkopové práce.

Čomu sa teda venujete v oblasti poľnohospodárstva?

Marek Rákoš: Predovšetkým pestovaniu zeleniny, ako zemiaky, mrkva, petržlen, cibuľa, červená repa, cesnak, a vo fóliovníku pestujeme paradajky, papriku a uhorky. Najskôr sme to ponúkli zariadeniam v našej pôsobnosti a keď narástla produkcia, tak aj ďalším odberateľom.

Relácia Samospráva tu a teraz sa realizuje v rámci spolupráce s TASR.

Reláciu si môžete pozrieť TU 

Autor: (Michal KALIŇÁK, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.02.2017
Nový investor by mal v obci Mýtna vytvoriť okolo 40 pracovných miest
Okolo 30 až 40 pracovných miest má v Mýtnej v okrese Lučenec vytvoriť nový investor, spoločnosť Swietelsky z Rakúska. Potvrdil to starosta Pavel Greksa, podľa ktorého sa firma stane najväčším zamestnávateľom v obci.
viac
15.06.2020
Muránske buchty sú tradíciou lokálnej značky
Niekedy sa stačí len pozrieť do vlastnej kuchyne a chytiť to za ten správny koniec. Obec Muráň v Revúckom okrese zariskovala a začala podnikať v gastronómii.
viac
04.12.2020
Samospráva je mechanizmus, ktorý musí rozmýšľať strategicky
Samospráva zabezpečuje oblasti, ktoré sa bezprostredne dotýkajú života obyvateľov. Je to živý mechanizmus, ktorý strategicky rozmýšľa, plánuje a rieši veci.
viac
28.05.2021
V Jablonove nad Turňou úspešne využili komunálny bazár
Hosťom Michala Kaliňáka v relácii SAMOSPRÁVA Tu a teraz bol starosta Jablonova nad Turňou Slavomír Zubriczký.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %