Snímka zdroj: (ZMOS).
V priestoroch Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska sa v utorok (13. 7.) uskutočnilo rokovanie odbornej sekcie dopravy, výstavby, hospodárstva a energetiky Rady ZMOS.
Rokovanie zvolal a viedol jej predseda a zároveň starosta obce Nededza Peter Vajda. Jeho hosťami bol aj štátny tajomník rezortu dopravy Jaroslav Kmeť a šéf expertného tímu ZMOS pre stavebnú legislatívu a starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren.
Členovia odbornej sekcie sa venovali financiám na rekonštrukcie a opravy ciest II. a III. triedy, vrátane ambície zriadenia Fondu cestnej infraštruktúry s prihliadnutím na dostupnosť rôznych finančných zdrojov a mechanizmov. K týmto témam pozíciu a zámery ministerstva dopravy predstavil štátny tajomník Jaroslav Kmeť, ktorý zároveň hovoril aj o prístupe ministerstva k plánu dopravnej obslužnosti. O pozícii ZMOS a aktuálnej situácii v stavebnej legislatíve členov odbornej sekcie informoval Martin Chren, starosta Mestskej časti Bratislava – Ružinov. Členovia odbornej sekcie následne prerokovali Plán obnovy a odolnosti Slovenskej republiky z hľadiska kompletnej obnovy bytových domov z hľadiska energetických úspor. Ďalším bodom rokovania boli garantované služby v tepelnom hospodárstve, ktoré uviedol expert v oblasti Smart Igor Wzoš.
Rokovania Sekcie dopravy, výstavby, hospodárstva a energetiky Rady ZMOS sa zúčastnil aj zástupca spoločnosti Škoda Auto Ing. Tomáš Lukáč, ktorý je jedným zo zakladajúcich členov Expertnej skupiny pre plynovú mobilitu. V rámci vystúpenia informoval o „Memorande o podpore plynovej mobility v SR,“ ktoré bolo schválené Prezídiom SPNZ a jeho úvodnými signatármi by sa mali stať SPNZ, SPP, SPP CNG, SPP-distribúcia, CNG Slovensko, Bosta, Iveco, Slovenská bioplynová asociácia. Odborná sekcia ZMOS vyjadrila podpisu memoranda plnú podporu a súhlas. Podstatou tohto kľúčového dokumentu je vyvíjanie spoločnej snahy o posilnenie pozície a rozvoj plynovej mobility v SR s ohľadom na ochranu ovzduší, zníženie emisií skleníkových plynov ako i dekarbonizácia dopravy.
Konkrétnymi krokmi zámeru sú: rozširovanie siete plniacich staníc CNG a LNG, zvýšenie počtu plynových vozidiel v osobnej, nákladnej aj mestskej hromadnej doprave a investície do nových technológií figurujú v plánoch plynárenských spoločností.