Štvrtok 28.01.2021
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
04.12.2020 07:50

Samospráva je mechanizmus, ktorý musí rozmýšľať strategicky


Na snímke Ľubomír Andrassy v relácii Samospráva tu a teraz.


Samospráva zabezpečuje oblasti, ktoré sa bezprostredne dotýkajú života obyvateľov. Je to živý mechanizmus, ktorý strategicky rozmýšľa, plánuje a rieši veci.


Konštatoval to v relácii Samospráva tu a teraz v televízii TASR.TV podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR a dlhoročný pracovník v oblasti samosprávy Ľubomír Andrassy. 

Legislatíva v súvislosti s reformou verejnej správy je v platnosti už dve desaťročia a podľa neho je potrebné tento proces systematicky hodnotiť.

„Dnes máme oveľa viac skúseností na to, aby sme veci nastavili lepšie a efektívnejšie. Teda otázka reformy verejnej správy by mala byť permanentne na stole a každých päť až osem rokov by sme sa mali systematicky vracať k tomu, čo sa ukázalo ako správne a čo treba zmeniť,“ povedal Andrassy. Dodal, že legislatíva by mala bezpochyby odzrkadľovať potreby ľudí a spoločnosti v 21. storočí. Posun je oproti minulosti aj vo vzťahu NKÚ a činnosti samospráv.

Podľa Andrassyho nastalo od roku 1999 toľko zmien, že už je najvyšší čas pristúpiť opäť k reforme verejnej správy. Zdôraznil, že treba brať do úvahy veci, ktoré doteraz riešil tím ľudí zaoberajúcich sa touto problematikou a nepochybne je nutné tento tím rozšíriť o nových odborníkov s novými myšlienkami. „Zmenil sa aj pohľad na rolu NKÚ vo vzťahu ku kontrole v samosprávach. Už sa nepozeráme len na to, čo konkrétna obec robí a ako nakladá s verejnými financiami, ale aj na to, ako samosprávy realizujú verejné politiky,“ vysvetľuje podpredseda NKÚ. 

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.04.2020
Samosprávy doplácajú na chod základných škôl milióny eur
Riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Zdenko Krajčír v relácii Samospráva tu a teraz v televízii Tablet TV konštatoval, že najväčšie problémy spôsobujú časté zmeny v legislatíve a financovanie.
viac
05.05.2020
Reforme verejnej správy sa bude v parlamente venovať špeciálna komisia
Reforme verejnej správy sa bude v Národnej rade (NR) SR venovať špeciálna komisia, ktorá bude zriadená pod parlamentným výborom pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
viac
01.06.2020
Trnavský župan rokoval s vicepremiérom o posilnení kompetencií krajov
Predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič prijal 29. mája v Trnave podpredsedu vlády Slovenskej republiky Štefana Holého. Rokovali o reforme verejnej správy a o dodržiavaní legislatívneho procesu.
viac
13.11.2020
Prezidentka: K samosprávam sa treba správať ako k partnerom
Samosprávy sú kľúčovým faktorom pri správe vecí verejných, čo sa ukázalo aj pri nedávnom celoplošnom testovaní na COVID-19. Po stretnutí so zástupcami Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to vo štvrtok vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.89 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.37 %