Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
21.07.2021 10:25

Rákociho palác rozozvučia staré melódie aj Prešovský graduál


Musica Historica.


Krajské múzeum v Prešove pripravilo pre svojich návštevníkov ochutnávku zo svetskej hudby 17. a 18. storočia. Kapela Musica Historica z Budapešti vystúpi v Prešove po prvýkrát.


Počas prezentácie skladieb mnohých známych autorov od konca renesancie až po melodiku východoeurópskeho baroka zaznejú aj rôzne dobové hudobné nástroje.

Zoskupenie Musica Historica pôsobí od r. 1988 a koncertovalo už vo viacerých európskych krajinách. Podľa umeleckého vedúceho skupiny prezentujú starú hudbu Uhorska, ako aj strednej Európy.

„Koncert v Prešove je pre nás poctou a napĺňa nás veľkou radosťou. Toto mesto je totiž dôležitým centrom uhorských, ako aj stredoeurópskych kultúrnych dejín, a to nielen kvôli architektonickým pamiatkam, ale aj z hľadiska dejín hudby,“ hovorí István Csörsz Rumen, umelecký vedúci skupiny.

Veľké štýlové prúdy dejín európskej hudby sa podľa jeho slov zlievali s miestnou tradíciou, v našom priestore s maďarskou, slovenskou a poľskou melodikou. Pripomína pri tom aj turecké, chorvátske a rumunské vplyvy. Z tohto kultúrneho dedičstva si hudobníci pripravili rôzne ľúbostné, zábavné a vojenské piesne ako aj tanečné melódie.

„Vybrali sme hlavne notové zbierky vzniknuté na Hornej zemi, teda na území dnešného Slovenska. V súvislosti s Prešovom určite všetkým príde na um takzvaný Prešovský graduál, rukopisná zbierka melódií tunajších evanjelikov, ktorá vznikla okolo roku 1630,“ vysvetľuje Csörsz Rumen.

Ako ďalej hovorí, pre Prešovčanov bude určite zaujímavý aj dobrodružný životopis Georga Daniela Speera - Uhorský alebo sedmohradský simplicissimus z roku 1683.

„Autor v ňom píše o svojich potulkách, teda o potulkách mladého, takzvaného vežového hudobníka okolo roku 1653 po Prešove a po okolitých mestách,“ dodáva Csörsz Rumen.

Na koncerte spolupracovali Prešovský samosprávny kraj, Krajské múzeum v Prešove, Prešovská univerzita v Prešove a občianske združenie Rovás z Košíc. Realizáciu programu podporilo aj Ministerstvo vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí Maďarska. Slávnostné vystúpenie pod názvom Hej, zatraste loutňou! sa uskutoční 24. júla 2021 o 19.00 h v átriu Rákociho paláca v Prešove. Vstup na predstavenie je voľný.

 

Autor: (Rastislav ŽITNÝ, TRIPOLITANA)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.12.2016
Sviatočný koncert v kaplnke
Považské múzeum v Žiline srdečne pozýva na Sviatočný koncert v kaplnke Budatínskeho hradu, v pondelok 26. decembra 2016 o 14. hodine.
viac
22.01.2019
V Rákociho paláci priblížia historické míľniky rozhlasového vysielania
V Krajskom múzeu v Prešove predstavia novú publikáciu „Rozhlasové vysielanie z Prešova v rokoch 1938-1944“. Súčasťou prezentácie bude aj prednáška o napätej spoločenskej situácii v tomto období. Podujatie sa uskutoční v rámci cyklu „Čaj o piatej u Rákociho.
viac
27.08.2019
Krajské múzeum v Prešove pozýva návštevníkov na nočnú prehliadku
Krajské múzeum v Prešove predstaví svoje sídlo netradičným spôsobom. Piatková nočná prehliadka Rákociho paláca bude obohatená o vstup do pivníc, ktoré nie sú súčasťou bežnej prehliadky a v ktorých mala šľachta uskladnené kvalitné tokajské vína.
viac
05.06.2020
V Rákociho paláci vystavujú unikátne dielo Jána Lazoríka
Krajské múzeum v Prešove predstaví autentické fotografie zberateľa hmotnej a duchovnej ľudovej kultúry šarišského regiónu Jána Lazoríka. Tie svojou témou približujú ťažký život roľníkov na východnom Slovensku ako aj náročnú cestu obilného zrna až k finálnemu produktu, chlebu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %