Ilustračná snímka, zdroj: bbonline
V priestoroch historickej radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici môžu miestni i návštevníci mesta od utorka obdivovať výstavu zvonov a spiežovcov zo súkromnej zbierky folkloristu Mikuláša Gigaca z horehronskej obce Šumiac.
Zvonce rozmanitých tvarov, veľkostí a zvukov sú sprístupnené až do 16. septembra a sú pozvaním a súčasťou tohtoročného trojdňového Radvanského jarmoku. Začína sa v piatok 6. septembra a ponesie sa v znamení zvonov.
"Zvony, ako hudobné a súčasne aj kultové nástroje, slúžia od archaických čias na zvolávanie ľudí na bohoslužby, oznamovali čas, úmrtie, príchod vzácnych hostí, ohlasovali nebezpečenstvo, požiar, povodeň a mnohé iné udalosti, ktoré sa dotýkali života ľudí," priblížila za organizátorov Lýdia Baranová, vedúca Robotníckeho domu v Banskej Bystrici.
V roku 2011 bolo do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska spolu s Radvanským jarmokom zapísané aj tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov na Slovensku. Podľa Baranovej sa preto rozhodli venovať tento jarmok zvonom, ich výrobe, ale aj ručnému zvoneniu.
Na Radvanskom jarmoku sa opäť predstaví asi tristo remeselníkov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Srbska, Rumunska a Ruska. Prezentovať budú výrobky vychádzajúce z pastierskych tradícií, ako sú fujary, píšťaly, črpáky a iný bačovský riad, kožené výrobky, keramiku, drotárstvo a nebudú chýbať ani debnári či kováči.
Svoje ľudovo-umelecké majstrovstvo predvedú tiež výšivkárky, ženy, ktoré sa venujú paličkovanej čipke, šperkárky, bylinkárky a krasličiarky. Doplnia ich predajcovia ručne robených pohľadníc či poštových schránok.
"Som rád, že Radvanský jarmok nestráca svoje čaro, ktoré sa spája s tradíciami ako folklór či remeslá. Na svoje si prídu dospelí i deti, ktoré už nemajú toľko možností vidieť remeselníkov pri práci, ako mali kedysi ich starí rodičia. Náš jarmok nie je len o dobrej hudbe, tanci, jedle a pití, ale aj o čase strávenom s rodinou a priateľmi," dodal banskobystrický primátor mesta Ján Nosko.