Štvrtok 20.02.2020
Dnes má meniny 
Lívia
°C
04.09.2019 11:20

Radvanský jarmok bude v znamení zvonov, začína sa v piatok


Ilustračná snímka, zdroj: bbonline


V priestoroch historickej radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici môžu miestni i návštevníci mesta od utorka obdivovať výstavu zvonov a spiežovcov zo súkromnej zbierky folkloristu Mikuláša Gigaca z horehronskej obce Šumiac.


Zvonce rozmanitých tvarov, veľkostí a zvukov sú sprístupnené až do 16. septembra a sú pozvaním a súčasťou tohtoročného trojdňového Radvanského jarmoku. Začína sa v piatok 6. septembra a ponesie sa v znamení zvonov.       

"Zvony, ako hudobné a súčasne aj kultové nástroje, slúžia od archaických čias na zvolávanie ľudí na bohoslužby, oznamovali čas, úmrtie, príchod vzácnych hostí, ohlasovali nebezpečenstvo, požiar, povodeň a mnohé iné udalosti, ktoré sa dotýkali života ľudí," priblížila za organizátorov Lýdia Baranová, vedúca Robotníckeho domu v Banskej Bystrici.       

V roku 2011 bolo do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska spolu s Radvanským jarmokom zapísané aj tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov na Slovensku. Podľa Baranovej sa preto rozhodli venovať tento jarmok zvonom, ich výrobe, ale aj ručnému zvoneniu.       

Na Radvanskom jarmoku sa opäť predstaví asi tristo remeselníkov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Srbska, Rumunska a Ruska. Prezentovať budú výrobky vychádzajúce z pastierskych tradícií, ako sú fujary, píšťaly, črpáky a iný bačovský riad, kožené výrobky, keramiku, drotárstvo a nebudú chýbať ani debnári či kováči.       

Svoje ľudovo-umelecké majstrovstvo predvedú tiež výšivkárky, ženy, ktoré sa venujú paličkovanej čipke, šperkárky, bylinkárky a krasličiarky. Doplnia ich predajcovia ručne robených pohľadníc či poštových schránok.       

"Som rád, že Radvanský jarmok nestráca svoje čaro, ktoré sa spája s tradíciami ako folklór či remeslá. Na svoje si prídu dospelí i deti, ktoré už nemajú toľko možností vidieť remeselníkov pri práci, ako mali kedysi ich starí rodičia. Náš jarmok nie je len o dobrej hudbe, tanci, jedle a pití, ale aj o čase strávenom s rodinou a priateľmi," dodal banskobystrický primátor mesta Ján Nosko.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.04.2018
V Tihányiovskom kaštieli otvorili výstavu o ekologickej ľudskej stope
Získať ucelený obraz o ľudskej ekologickej stope a dozvedieť sa jednoduché nápady na riešenie aj týchto aktuálnych problémov môžu návštevníci Stredoslovenského múzea prostredníctvom výstavy s názvom Unesie zem naše kroky?
viac
14.04.2018
Nadšenci môžu počas apríla obdivovať historické autá a motorky
Do mesta pod Urpínom v piatok zavítali nablýskané legendy na štyroch kolesách. V rámci Výstavy veteránov nadšenci automobilovej histórie uvidia v banskobystrickej Europe tátoše, ktoré jazdili po cestách v 30., 60. a v 70. rokoch minulého storočia.
viac
24.03.2019
Výstava v Stredoslovenskom múzeu približuje život v riekach a jazerách
Krásu slovenských bystrín, jazier, riek a ich obyvateľov, ale aj ekologické problémy, ktoré sa týkajú našich vôd, prezentuje výstava Tajomstvá pod hladinou, ktorá je sprístupnená v Stredoslovenskom múzeu (SSM) - Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici.
viac
25.01.2020
Thurzov dom ukáže umelecké zručnosti predkov i mladých remeselníkov
Thurzov dom v Banskej Bystrici sa od štvrtka (23. 1.) preniesol do čias dávno minulých a odhalí jedinečné umelecké zručnosti našich predkov spred 2000 rokov, ale i tvorbu súčasnej generácie mladých remeselníkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %