Ilustračná snímka: Skládkovanie odpadov.
„Ministerstvo životného prostredia pripravuje nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý počíta najmä so zvýšením poplatku za skládkovanie komunálneho odpadu,“ prezradil hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.
„Tento právny predpis je v legislatívnom procese, v internom pripomienkovom konaní. Na rokovanie vlády by mohol byť predložený v druhej polovici tohto roka,“ dodal Ferenčák.
Dnes sa výška poplatku za skládkovanie komunálneho odpadu v SR pohybuje medzi 4,98 a 9,96 eur za tonu v závislosti od počtu vytriedenia zložiek komunálneho odpadu. „Ide o zákonný poplatok, ktorý musia poplatníci - poslední držitelia odpadu dodávajúci odpad na skládku odpadov - zaplatiť prevádzkovateľovi skládky a tento musí poplatok ďalej odviesť tak, ako to upravuje zákon o poplatkoch za uloženie odpadov,“ doplnil hovorca envirorezortu.
Podľa Ferenčáka ide len o časť celkového poplatku za skládkovanie odpadov (tzv. gate fee), ktorý sa okrem spomínaného zákonného skladá aj z rezervy na rekultiváciu skládky odpadov po jej uzavretí a samotnej marže prevádzkovateľa skládky odpadov. Časť poplatku, ktorá je upravená zákonom, slúži na možnú reguláciu štátu pri znevýhodňovaní skládkovania voči ostatným spôsobom nakladania s odpadom. „Napríklad aj na znevýhodnenie skládkovania odpadov oproti recyklácii a iným možnostiam zhodnocovania,“ dodal.
EÚ skládkovanie nezakazuje
Odborníci sa zhodujú, že skládkovanie je najhorším zbavovaním sa odpadov, za trochu lepšie považujú spaľovanie a za optimálne recykláciu. „Skládkovanie je najjednoduchší a najmenej udržateľný spôsob nakladania s odpadom. Vyžaduje si veľké plochy krajiny. V nejednom prípade kontaminuje podložie a produkuje skleníkové plyny,“ dôvodí Silvia Nosálová, riaditeľka pre marketing a komunikáciu spoločnosti ENVI - PAK.
Na internete nie je ťažké vyhľadať si fakty, grafy či tabuľky renomovaných inštitúcií, ktoré informujú, že Slovensko sa so 70-percentným skládkovaním a 6-percentným recyklovaním pohybuje kdesi v strede východoeurópskych či pobaltských krajín plus Malty a Cypru, ale značne zaostáva za západnou Európou. Zrejme aj z „ohľadu“ na tieto štáty (vrátane Slovenska) zatiaľ na úrovni EÚ nedošlo ku všeobecnému zákazu skládkovania. Samozrejme sa o ňom diskutuje. Naposledy v kontexte zákazu od roku 2030.
Koľko platia v ďalších európskych krajinách?
Podľa dostupných informácií je rozptyl daní za skládkovanie tony odpadov v západoeurópskych štátoch pomerne široký (napríklad vo Francúzsku 20 – 150 eur, v Rakúsku 84 eur, v Belgicku 31,70 – 84 eur, Fínsku 60 eur, Švédsku 55 eur, ale v Španielsku iba 12 – 21 eur, v Taliansku dokonca iba 1 – 25 eura). Z východoeurópskych napríklad Poliaci platia 26 eur, Česi 20 eur, Estónci 30 eur.
V niektorých západoeurópskych štátoch popri poplatkoch platia aj pomerne ekonomicky „zaujímavú“ daň za spaľovanie tony odpadu (Francúzsko 2 – 14 eur, Belgicko 5,20 – 30 eur, Španielsko – 24 – 90 eur a ďalšie), čím dokazujú, že spaľovanie nepovažujú za optimálne zbavovanie sa odpadov. Daň za spaľovanie však neplatia v každom západoeurópskom štáte a v niektorých krajinách iba v určitých oblastiach.
Východoeurópske a pobaltské štáty za spaľovanie odpadov dane neplatia, ale (podobne „symbolicky“ ako na Slovensku ) z aj tak nízkeho rozpätia poplatku.