Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
19.11.2021 08:00

Pomník mieru na Mierovom námestí opravili


Snímka zdroj: (tasr).


Pomník mieru na Mierovom námestí v Prievidzi sa dočkal opravy. Reštaurátorské práce na pylóne a bronzovej soche zabezpečila samospráva i z dotácie od Úradu vlády SR. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.


"Cieľom opravy Pomníka mieru bolo zreštaurovať obkladové platne pylóna a prečistiť bronzovú sochu umiestnenú na pomníku. Vplyvom poveternostných podmienok totiž došlo k jeho výraznému znehodnoteniu," načrtol Ďureje.

Akademický sochár Dušan Hagara zreštauroval obkladové platne pylóna. Súčasťou prác bola aj obnova uchytenia kamenných obkladových platní, ako aj spárovanie základového stupňa a pylónu. "Na bronzovej soche boli vykonané odborné reštaurátorské práce, ako lokálne prečistenie povrchov, patiny," doplnil hovorca mesta.

Mesto realizovalo opravu pomníka s finančnou podporou Úradu vlády SR, ktorý mu na tento účel poskytol dotáciu vo výške 3200 eur.

Pomník mieru postavili na počesť oslobodenia mesta Prievidza. "Jeho kompozícia je vytvorená z betónového podstavca a piliera, ktoré sú obložené kamennými žulovými platňami. Na vrchole piliera stojí bronzová socha ženy so zdvihnutými rukami, zobrazujúca víťazstvo a mier. Autorom pomníka je akademický sochár František Gibala," dodal Ďureje.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2017
Na opravy komunikácií v Prievidzi pôjde o vyše 500 000 eur viac
Na opravy miestnych komunikácií v Prievidzi pôjde o vyše 500 000 eur viac. Navýšenie rozpočtu na investičnú akciu je súčasťou prvej zmeny rozpočtu mesta na tento rok, ktorú na svojom rokovaní v pondelok (15. 5.) odobrili prievidzskí mestskí poslanci.
viac
05.12.2017
V Komárne obnovili radničnú vežu
Počas jesenného obdobia dostala radničná veža - príbytok komárňanského husára - nový zovňajšok. Oprava bola potrebná už aj z toho hľadiska, že situácia naokolo bola životu nebezpečná, nakoľko opadávala omietka. 
viac
30.10.2020
Tri grácie chce radnica vrátiť na Námestie mieru
Súsošie Tri grácie, ktoré do roku 2016 zdobilo Námestie mieru v Liptovskom Mikuláši, čaká na opätovnú inštaláciu v depozitári mestského múzea.
viac
26.05.2021
Bratislava vyhlásila súťaž na rekonštrukciu Jurigovho námestia
Hlavné mesto Bratislava v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy a mestskou časťou Karlova Ves vyhlásil architektonicko-krajinársku súťaž na rekonštrukciu verejných priestranstiev na Jurigovom námestí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %