Nedeľa 17.10.2021
Dnes má meniny 
Hedviga
°C
18.09.2021 10:55

Počas jesennej Gruntovačky vyčistia sedem lokalít v Banskobystrickom kraji


Ilustračná snímka


Ďalšia z už pravidelných Gruntovačiek v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) bude v pondelok 20. septembra. Organizátori si vytypovali sedem lokalít, ktoré chcú vyčistiť a pripoja sa tak k Svetovému čistiacemu dňu a Týždnu dobrovoľníctva.


"Sme nesmierni hrdí na všetkých, ktorí sa podieľajú na tom, že naša Gruntovačka je dvakrát do roka živá, napriek tomu, že naše životy a možnosť stretávať sa a organizovať hromadné podujatia stále ovplyvňuje pandémia," uviedla pre TASR Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu (OOCR) na území kraja Gruntovačku organizuje. "Vždy sme mali dva jasné ciele - upratať obľúbené turistické lokality a robiť osvetu v radoch detí a mladých o tom, prečo je dôležité chrániť životné prostredie," doplnila.      

Krajská Gruntovačka sa koná dvakrát do roka. Na jar pri príležitosti Dňa Zeme a na jeseň pri príležitosti Svetového čistiaceho dňa. OOCR vždy vybrali vo svojich regiónoch lokality, ktoré bolo treba poupratovať a oslovili školy a širokú verejnosť. Takto to fungovalo od septembra 2018 až do jesene 2019. "V tomto období sa na každej krajskej Gruntovačke zúčastnilo približne 500 dobrovoľníkov, študentov či žiakov. V marci 2020 však prišlo prvé obmedzenie a nebolo možné sa verejne stretávať. Organizátori sa preto zamerali na kampaň individuálne," priblížila ďalej Jóbová.  V septembri 2020 sa ešte podarilo zorganizovať Gruntovačku so školami, ale v marci 2021 sa už pre protipandemické opatrenia spoločná akcia neuskutočnila. Organizátori ale hľadali spôsob, ako zachovať kontinuitu.       

"Spolu s ostatnými kolegami v regiónoch sme sa rozhodli, že natočíme amatérske videá na rôzne témy, ktoré mali jedno spoločné - osvetu v prístupe k životnému prostrediu," doplnila Terézia Sopková z OOCR Región Štiavnica.       

Keďže aktuálne je pre školákov čas na vzdelávanie vzácny, OOCR oslovili ľudí z vlastných radov a vytypovala sedem lokalít, ktoré treba upratať. Pripojiť sa však môže ktokoľvek, stačí prísť v stanovenom čase na vybrané miesto.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2017
Čistenie Vodného diela Žilina už tento víkend
Jarné upratovanie vo veľkom dorazilo aj do Žiliny. Okrem čistenia ulíc, zberu veľkoobjemového odpadu či revitalizácie zelene, sa čistoty dočká aj okolie Vodného diela pri Žiline.
viac
07.07.2020
Kraj už má mandát na údržbu ciest k turisticky atraktívnym lokalitám
Hoci má Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) turisticky atraktívne miesta, už dlhé roky sa obce a mestá či súkromný sektor trápia so stavom komunikácií, ktoré k nim vedú.
viac
16.09.2020
V kraji bude opäť Gruntovačka, upratovať môže každý
V Banskobystrickom kraji bude už po piaty raz akcia s názvom Gruntovačka. V dňoch 18. a 19. septembra sa uskutoční tak, ako tento projekt od začiatku nastavili.
viac
27.05.2021
Zapojte sa do veľkého upratovania chránených lesov pri Dunaji
V čase od 28. mája do 6. júna môžu obyvatelia Bratislavy využiť počas prechádzky v chránených areáloch Hrabiny, Soví les a Pečniansky les na viacerých miestach pripravené vrecia a rukavice a pomôcť vyčistiť tieto prírodne lokality od nahromadených odpadkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.71 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.52 %