Nedeľa 28.02.2021
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
16.09.2020 04:10

V kraji bude opäť Gruntovačka, upratovať môže každý


Ilustračná snímka.


V Banskobystrickom kraji bude už po piaty raz akcia s názvom Gruntovačka. V dňoch 18. a 19. septembra sa uskutoční tak, ako tento projekt od začiatku nastavili.


Ľudia sa stretnú, strávia spoločné chvíle a upracú vybrané lokality po turistickej sezóne. Informovala o tom Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus (KOCR BBKT).      

Zapojiť sa môže každý, stačí si vybrať región, mesto alebo miesto. V rámci regiónu stredné Slovensko môžu záujemcovia gruntovať v meste Banská Bystrica v lesoparku Laskomer a v Španej Doline sa účastníci zamerajú na Banský náučný chodník. „Pre veľký záujem škôl pribudla ešte ďalšia lokalita na upratovanie, Sásovská dolina. Región Horehronie sa rozhodol pratať lokality v meste Brezno a v obci Telgárt, kde sa zamerajú na prameň Hrona,“ spomenula.      

V Banskej Štiavnici budú ľudia čistiť náučný chodník Glanzenberg a bude to spojená akcia škôl aj dobrovoľníkov. Región Novohrad si vybral do Gruntovačky mesto Veľký Krtíš so sídliskom Viničky a čistiť budú stredoškoláci z Veľkého Krtíša. „Sklené Teplice z regiónu Gron sa zapoja vďaka základnej škole, kde sa zúčastnia nielen žiaci, účasť sľúbili aj niektorí rodičia. Obec Rudno nad Hronom poňalo Gruntovačku v duchu spájania komunity a pre účastníkov uvaria guláš,“ pokračuje Jóbová s tým, že región Gemer podporia v gruntovaní obec Rákoš a mesto Tornaľa. Tam si ľudia vybrali prírodné vodné žriedlo Gemerky.      

Projekt krajskej Gruntovačky, ktorý vznikol na jeseň v roku 2018, stojí na viacerých nosných pilieroch. V prvom rade sa organizácie cestovného ruchu v kraji rozhodli upratať vybrané turistické lokality po letnej sezóne. Druhou nosnou myšlienkou je, že udržateľný turizmus ide ruka v ruke so zodpovedným prístupom k životnému prostrediu.      

Bilancia vlaňajšej jesennej akcie je viac ako 20.000 litrov vyzbieraného odpadu, takmer 42 kilometrov vyčistených turistických chodníkov a desať turistických a rekreačných lokalít v celom Banskobystrickom kraji. Zúčastnilo sa na nej 400 dobrovoľníkov z radov základných alebo stredných škôl, rôznych združení alebo individuálnych dobrovoľníkov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.03.2017
Z kanalizácie robia nezodpovední ľudia smetisko
Ľudia často z nevedomosti alebo nezodpovednosti vypúšťajú do verejnej kanalizácie aj odpadové vody, ktoré obsahujú to, čo tam nepatrí. Napríklad, splachujú zvyšky jedál, pričom tie môžu spôsobiť, že pritiahnu potkany a to nie je nič príjemné. Jedlo ale nie je jediné, čo do kanalizácie nepatrí.
viac
23.04.2020
Projekt Vezmi si ma: Komunálny odpad do prírody nepatrí
Počas prechádzok v prírode, ktoré nám dnešný život – skomplikovaný koranavírusom – dovoľuje, je možné zmysluplne využiť čas aj tak, že vyčistíme okolie od porozhadzovaných odpadkov.
viac
17.09.2020
Dobrovoľníci budú cez víkend čistiť brehy Váhu
Šalianski dobrovoľníci si pripomenú Svetový čistiaci deň zbieraním odpadu pri Váhu. Spoločne sa zídu v sobotu (19. 9.) dopoludnia na Veľkej pláži v mestskej časti Veča.
viac
09.10.2020
V Novej Bani otvorili Záhradný les s drevinami z celého sveta
V Novej Bani v utorok (6. 10.) oficiálne otvorili projekt s názvom Záhradný les. Na ploche 1,35 hektára sústredí 101 stromov a 2459 krov z rôznych kútov sveta, ktoré nebudú slúžiť len ako turistická atrakcia, ale aj vzdelávací prvok zasadený v prírodnom prostredí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %