Ilustračná snímka.
Európska komisia víta dohodu ministrov členských krajín zodpovedných za poľnohospodárstvo (Rady EÚ), ktorí a dohodli na takzvanom všeobecnom prístupe k návrhom na reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky. Vstupuje do fázy rokovaní a dosiahnutia kompromisu medzi orgánmi EÚ.
V piatok bude predmetom rokovania Európskeho parlamentu.
Rada Európskej únie sa dohodla na svojej rokovacej pozícii, takzvanom všeobecnom prístupe, k návrhom na reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Komisia víta túto dohodu, ktorá je rozhodujúcim krokom k vstupu do fázy rokovania s ostatnými inštitúciami. V piatok, 23. októbra bude o návrhoch SPP hlasovať Európsky parlament na plenárnom zasadnutí. Ak sa Európsky parlament dohodne na pozícii pre všetky tri správy o SPP, zákonodarcovia budú môcť vstúpiť do fázy rokovaní s cieľom dosiahnuť celkovú dohodu. Komisia predstavila svoje reformné návrhy pre SPP v júni 2018. Ich cieľom je pružnejší prístup založený na výkonnosti a výsledkoch, a stanovenie vyšších ambícií v oblasti životného prostredia a klímy. Reforma SPP by sa tak mala priamo pričiniť k napĺňaniu ambícií stanovených v európskej zelenej dohode.
Zasadnutie Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH), t. j. zasadnutie ministrov členských krajín zodpovedných za poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo sa uskutočnilo 20.10.2020. Hlavnými bodmi programu boli predovšetkým balík reforiem Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 a Stratégia „Z farmy na stôl“. Ministri sa dohodli na spoločnej pozícii pre Spoločnú poľnohospodársku politiku, na tzv. Všeobecnom smerovaní.
Podľa rezortu poľnohospodárstva, Slovenská republika môže súhlasiť s týmto kompromisom, pretože vychádza v ústrety životnému prostrediu, krajinotvorbe aj poľnohospodárom, berúc do úvahy potrebu zabezpečenia potravinovej sebestačnosti.
Spoločná poľnohospodárska politika 2014-2020 okrem podpory poľnohospodárov formou podpory príjmu a trhových opatrení (1. pilier) podporuje dynamický rozvoj a hospodársku životaschopnosť vidieckych komunít prostredníctvom opatrení na rozvoj vidieka (2. pilier). Opatreniami na rozvoj vidieka sa posilňujú trhové opatrenia a podpora príjmov SPP. Patria sem stratégie a finančné prostriedky na posilnenie únijných sektorov agropotravinárstva a lesného hospodárstva, environmentálnej udržateľnosti a dobrého stavu vidieckych oblastí vo všeobecnosti. V záujme riešenia týchto priorít vykonávajú členské štáty EÚ programy rozvoja vidieka prispôsobené tak, aby zodpovedali ich konkrétnej situácii a možnostiam. Programy sú financované z fondu Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Minimálne 30 % finančných prostriedkov pre každý program rozvoja vidieka sa musí vyčleniť na opatrenia týkajúce sa životného prostredia a zmeny klímy. Minimálne 5 % finančných prostriedkov každého programu rozvoja vidieka musí ísť na opatrenia vychádzajúce z metódy LEADER. LEADER je prístup „zdola nahor“, ktorý spája poľnohospodárov, vidiecke podniky, miestne organizácie, verejné orgány a jednotlivcov z rôznych sektorov a vytvára z nich miestne akčné skupiny (MAS). MAS si pripravujú vlastné stratégie miestneho rozvoja, na základe ktorých riadia svoje vlastné rozpočty. Programy rozvoja vidieka sa môžu použiť aj na podporu inteligentných obcí. Viac informácií TU.