Pondelok 07.10.2024
Dnes má meniny 
Eliška
°C
21.04.2021 07:45

Nové programové vyhlásenie vlády podporí budovanie zelenšej ekonomiky


Minister životného prostredia Ján Budaj. Snímka zdroj: (tasr).


Nové programové vyhlásenie vlády podporí budovanie zelenšej a odolnejšej ekonomiky voči zmene klímy. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj po prvom zasadnutí Rady vlády SR pre Európsku zelenú dohodu.


Výsledkom činnosti rady bude stratégia dosiahnutia klimatických cieľov a uhlíkovej neutrality.

„Európska zelená dohoda je ambicióznym a zároveň nevyhnutným plánom pre zelenú transformáciu európskeho hospodárstva. Má zabezpečiť jeho ďalší rozvoj, pričom jeho prosperita a konkurencieschopnosť nebude založená na lineárnych modeloch výroby a spotreby. Bude vychádzať práve z rešpektovania limitov planéty Zem, stanovených vedcami,” povedal Budaj.      

Rada vlády prijala na zasadnutí šesť základných bodov, ktorými sa ministerstvá mali riadiť pri tvorbe svojich materiálov. Ide o znižovanie emisií skleníkových plynov, adaptáciu na zmenu klímy, obnovu a ochranu biodiverzity, podporu environmentálnej udržateľnosti, snahu o pokrok regeneračného rastu a prechod k obehovému hospodárstvu, stratégiu nepridávania znečistenia.

„Chceme, a prijali sme k tomu uznesenie, podporovať také rozhodnutia a strategické materiály na vláde, ktorých základom bude žiadne škodenie kvalite životného prostredia na Slovensku,” povedal Budaj.      

Minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý je zároveň aj podpredsedom rady vlády, oceňuje aktivitu Budaja, aby ministri koordinovali svoje kroky v znižovaní emisií a Slovensko tak naplnilo ciele do roku 2030 a do roku 2050. „Najhoršie je robiť protichodné kroky. Tomu má zabrániť táto rada,” poznamenal. Pri každom opatrení, ktoré bude rada vlády prijímať, bude Sulík klásť tri otázky: koľko to bude stáť, kto to zaplatí a čo to prinesie. Hovorí, že to musí byť pri každom opatrení vyjasnené a vybrať by sa mala alternatíva, ktorá bude pre Slovensko najvýhodnejšia. Sulík poukázal aj na to, že zmeny prichádzajúce príliš rýchlo budú "šokom" pre ekonomiku.      

Budaj deklaroval, že opatrenia na ochranu životného prostredia nepôjdu proti hospodárskym záujmom.

Rada vlády SR pre Európsku zelenú dohodu je poradným, koordinačným a iniciatívnym orgánom vlády SR pre otázky týkajúce sa Európskej zelenej dohody. Koordinuje činnosť a spoluprácu ministerstiev, samospráv aj ostatných orgánov štátnej správy. Rada bude sledovať koordináciu sektorových politík a zmonitoruje súlad s prechodom na uhlíkovo neutrálne hospodárstvo.

Európska zelená dohoda prináša súbor politík a opatrení pre oblasť zmeny klímy, energetiky, obehového hospodárstva, zachovania a obnovy ekosystémov a biodiverzity, potravinovej sebestačnosti alebo inteligentnej mobility, ktoré zasiahnu takmer každý sektor.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.10.2020
Budúca spoločná poľnohospodárska politika vstupuje do fázy rokovaní
Európska komisia víta dohodu ministrov členských krajín zodpovedných za poľnohospodárstvo (Rady EÚ), ktorí a dohodli na takzvanom všeobecnom prístupe k návrhom na reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky. Vstupuje do fázy rokovaní a dosiahnutia kompromisu medzi orgánmi EÚ.
viac
04.12.2020
MŽP pozorne sleduje záujem EK o povolenie odstrelu vlka
Envirorezort pozorne sleduje záujem Európskej komisie (EK) o problematiku povolenia odstrelu vlka na SR. Opätovne pripomína, že žiadal nulovú kvótu na jeho odstrel v tohtoročnej poľovnej sezóne. Uviedol to odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
15.12.2020
Novela zákona o ochrane prírody pomôže predísť obrovskej pokute
Ministerstvo životného prostredia chystá novelu zákona o ochrane prírody. Priniesť by mala dočasnú stavebnú uzáveru národných parkov či vyššie odmeny pre súkromných urbárnikov.
viac
29.12.2020
Na zlepšenie území v NATURE 2000 pôjde viac ako 16,5 milióna eur
Na zlepšenie stavu území sústavy NATURA 2000 pôjde viac ako 16,5 milióna eur. Z komunitárnych zdrojov Európskej únie (EÚ) bude pochádzať takmer 10 miliónov eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %