Ilustračná snímka
Minister životného prostredia László Sólymos informoval, že Slovensko si počká na definitívne schválenie smernice o obmedzení jednorazových plastov v Európskom parlamente a Rade EÚ. Stane sa tak v prvých mesiacoch tohto roka.
Rozhodnutie ministra znamená, že sa nechystáme nasledovať tie krajiny EÚ, v ktorých už zákazy niektorých jednorazových plastových výrobkov prijali.
Jednorazové plasty reprezentujú 70 percent plastového odpadu v moriach. Problémom doterajších rozhodnutí iniciatívnych štátov ohľadne zákazu niektorých jednorazových plastov sa môže okrem iného ukázať zbytočné skomplikovanie „života“ veľkým výrobcom jednorazových plastov, lebo napríklad nadnárodné spoločnosti budú môcť niektorým štátom jednorazové plasty dodávať, iným len čiastočne a ďalším vôbec nie. Za zamyslenie tiež stojí, že s ohľadom na smernicu EÚ budú musieť spomínané iniciatívne štáty dodatočne upravovať či novelizovať svoje nedávne právne predpisy.
Kvôli spomínaným komplikáciám sa zdá byť rozumné, aby štáty EÚ v tomto období čo najdôslednejšie rešpektovali úniou prijatú smernicu a onedlho ju implementovali do svojej legislatívy pokiaľ možno jednotne. Ak totiž má jej akceptovanie reálne pomôcť, je nevyhnuté, aby povinnosti zodpovednosti jednotlivých aktérov (výrobcov, dodávateľov) boli v každom štáte EÚ nielen riadne vymedzené, ale hlavne dôsledne kontrolované.
Návrh Európskej komisie, ktorý predchádza schváleniu smernice v Európskom parlamente a Rade EÚ deklaruje zákaz jednorazových plastových predmetov ako tanierov, príborov, slamiek a podobne. Európsky parlament zatiaľ navrhol pridať do pôvodného zoznamu aj obaly (nádoby) pre rýchle občerstvenie, vyrobené z polystyrénu. V praxi by zákaz jednorazových plastov podľa smernice mal vojsť do platnosti v roku 2021.