Nedeľa 09.08.2020
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
25.02.2020 04:30

Park pri soche na Námestí Matice slovenskej skončil v súťaži na druhom mieste


Snímka zdroj: (zahrady-landart.sk).


Od roku 2015 prebieha na Slovensku súťaž Záhrada roka, Park roka a Detail roka, ktorú vyhlasuje Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu. Jej cieľom je upriamiť pozornosť na kvalitne odvádzanú prácu záhradných a krajinných architektov a prezentovať ich hodnotne vykonanú prácu smerom k verejnosti.


Do piateho ročníka súťaže bolo po prvý raz zapojené aj mesto Dubnica nad Váhom. Park pri soche Panny Márie nachádzajúci sa na Námestí Matice slovenskej do súťaže prihlásila spoločnosť, ktorá ho v roku 2018 revitalizovala. „Za úspech projektu môže autor a zhotoviteľ prác, ktorý odviedol naozaj veľmi dobrý kus práce. Som rád, že ich realizácia nezostala nepovšimnutá a zaslúžili sa tak o druhé miesto vo svojej kategórii,“ uviedol Juraj Prekop z referátu životného prostredia, ktorý sa osobne zúčastnil vyhodnocovania súťaže v Nitre.

Súťaž prebiehala v troch kategóriách, kde medzi sebou súperili najkrajšie záhrady, parky a detaily. V prípade revitalizácie parku pri soche Panny Márie na Námestí Matice slovenskej vyzdvihla odborná porota predovšetkým použitie moderných druhov trvaliek, ktoré korešpondujú so samotnou historickou sochou.

Komplexná rekonštrukcia parku pri soche Panny Márie sa uskutočnila ešte v roku 2018. V rámci nej došlo k odstráneniu poškodených drevín, prebehla aj výmena stĺpov verejného osvetlenia či rekonštrukcia chodníkov. Vysadená bola desiatka drevín, takmer 200 kusov okrasných krov a viac ako 1700 trvaliek, ktoré dopĺňajú okrasné trávy a cibuľoviny. Súčasťou projektu bolo i osadenie nových lavičiek, smetných nádob, stojanov na bicykle a rovnako pribudol aj vodný prvok – malá skalná fontánka.

V závere roka 2019 prebehla v parku aj rekonštrukcia sochy Panny Márie, ktorú podporilo Ministerstvo kultúry SR prostredníctvom grantového programu Obnovme si svoj dom. Neskorobaroková socha z roku 1766 tak podstúpila povrchové čistenie, spevnenie kamenných častí, tmelenie kameňa, obnovené boli aj chýbajúce časti sochy, ktoré boli zjednotené retušovaním, polychrómiou a doplnením zlátenia.

Autor: (Mária BADAČOVÁ, MSÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.01.2018
Do centra mesta chcú dostať viac zelene a kvetov
Žiarska samospráva chce v tomto roku dostať do centra mesta viac zelene. Primátor Peter Antal avizuje, že na Námestie Matice slovenskej by mali pribudnúť stromy aj kvety.
viac
12.10.2018
Víťazmi Majstrovstiev SR v hasičskom športe sa stali hasiči z Popradu
Družstvo z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Poprade zvíťazilo v celkovom bodovaní 46. ročníka Majstrovstiev Slovenskej republiky v hasičskom športe, ktoré sa začali v utorok (9.10.) v Dubnici nad Váhom a v stredu vyvrcholili v areáli OR HaZZ v Martine.
viac
29.03.2020
V Dubnici nad Váhom chcú do konca apríla opraviť výtlky na cestách
Do konca apríla by chceli v Dubnici nad Váhom opraviť výtlky na miestnych komunikáciách. Radnica chce opraviť výtlky, ktoré vznikli v zime nielen v meste, ale aj v mestskej časti Prejta.
viac
06.05.2020
Samospráva pokračuje v rekonštrukcii žľabov v mestskom parku
Po minuloročnej rekonštrukcii šiestich odvodňovacích žľabov v historickom mestskom Parku J. B. Magina v Dubnici nad Váhom pokračuje samospráva aj tento rok v ich rekonštrukcii a výmene. V najbližších týždňoch opraví ďalších päť žľabov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %