Utorok 26.05.2020
Dnes má meniny 
Dušan
°C
15.01.2018 07:35

Do centra mesta chcú dostať viac zelene a kvetov


Námestie Matice slovenskej v Žiari nad Hronom.


Žiarska samospráva chce v tomto roku dostať do centra mesta viac zelene. Primátor Peter Antal avizuje, že na Námestie Matice slovenskej by mali pribudnúť stromy aj kvety.


„Chceme priniesť viac stromov, kvetov a zelene do kruhovej betónovej časti, ktorá vznikla v 90-tych rokoch ako pešia zóna. Odvtedy obyvatelia mesta kritizujú tento zásah ako necitlivý a námestie vnímajú najmä v lete ako betónové a neútulné. My sa to aktuálne snažíme zmeniť. Na námestí sme pred dvoma rokmi postavili oddychovú zónu Letný pavilón, v tomto roku sem plánujeme priniesť stromy a zeleň. Keď budeme mať hotový projekt, budeme o tom bližšie informovať. Zrealizovať by sme to chceli do leta tohto roka,” uviedol primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.   

Mesto oslovilo odborníkov v tejto oblasti, ktorí by mali navrhnúť, ako by sa dal tento zámer realizovať. Až po dokončení projektu bude tiež známe, aké náklady si jeho realizácia vyžiada.       

Mesto sa aktuálne uchádza aj o prostriedky z environmentálneho fondu na projekt Zelené mesto. V rámci neho by malo byť na území celého mesta vysadených 4000 kusov stromov, kríkov či trvaliek.       

Ide o koncepčnú výsadbu zelene. Práve nekoncepčná výsadba stromov v uliciach mesta z minulosti je totiž podľa vedenia mesta terajším problémom. Vo vnútroblokových priestoroch a medzi bytovými domami nie sú výnimkami napr. vysoké stromy. Obyvatelia ich kedysi s dobrým úmyslom, no nevhodne, vysadili a dnes im stromy spôsobujú problémy.

Autor: (MsÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.07.2016
Budovu úradu a kultúrneho domu rekonštruujú za vyše 120 000 eur
Najmä energetické úspory by mali priniesť na rekonštrukčné práce na budove obecného úradu a kultúrneho domu v Dežericiach v okrese Bánovce nad Bebravou.
viac
23.10.2018
Dávnu históriu kaštieľa má odkryť jeho archeologický výskum
Žiarsky kaštieľ, ktorý pred časom mesto získalo do svojho vlastníctva, čaká archeologický výskum. Samospráva chce zmapovať jeho históriu z čias, kedy bol využívaný ako letné sídlo ostrihomských arcibiskupov, ale aj z čias biskupa Štefana Moysesa.
viac
07.04.2020
V centre mesta osadili automat na ochranné rúška
Mesto Žiar nad Hronom pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť zabrániť šíreniu nového koronavírusu. V jeho centre začal v pondelok (6. 4.) popoludní fungovať automat na ochranné rúška.
viac
02.05.2020
Mesto zámenou získa pozemky pri gymnáziu
Mesto Žiar nad Hronom chce zámenou získať pozemky v areáli miestneho Gymnázia Milana Rúfusa, ktoré sú potrebné na vybudovanie športového zázemia školy. Výmenu týchto pozemkov za mestské pozemky v inej lokalite odsúhlasili na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %