Len triedený odpad putuje na recykláciu.
V Palárikove triedia pozoruhodných vyše 50 percent komunálnych odpadov. Zvolenčania, naopak, ako informuje firma Marius Pedersen s najväčším podielom spomedzi ostatných zberných spoločností v meste, iba 16,99 percenta.
Približne tri desiatky slovenských obcí neseparujú odpad vôbec. Komplexnejšie výsledky by mali v najbližších týždňoch zverejniť organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), ktoré s obcami a mestami uzatvorili zmluvy o triedení odpadov od 1. júla minulého roka.
„OZV ENVI - PAK analyzuje dáta za druhý polrok minulého roka týkajúce sa zberu, odvozu a následného spracovania separovaných odpadov v našich obciach,“ hovorí Silvia Nosálová, riaditeľka pre komunikáciu a marketing najväčšej OZV s viac ako 50 percentami zazmluvnených obcí.
Koľko vytriedeného odpadu recyklujeme?
Dôležité bude aj následné porovnanie, koľko percent z vytriedeného odpadu Slovensko recykluje. Veď to je možné iba zo správne triedeného (dotriedeného) odpadu. Okrem recyklovaných 12 percent v roku 2015 podľa štatistiky Eurostatu alebo 20 percent podľa inej metodiky (informácia ministra envirorezortu z jesene 2016) nevieme poskytnúť svetu spoľahlivú informáciu, koľko percent komunálnych odpadov Slovensko triedi (triedilo v minulých rokoch). Zatiaľ je iba jasné, že to je málo na dosiahnutie 50-percentnej recyklácie všetkých komunálnych odpadov v roku 2020, ktorú stanovila Európska komisia.
Základ problémov s triedením
Príčina nízkeho percenta triedenia a ešte nižšieho recyklovania komunálneho odpadu je známa: dlhoročná ignorácia odpadovej problematiky vládami, obcami, výrobcami, obyvateľstvom. Na rozdiel od krajín ležiacich na západ od nás, vrátane Česka. Podľa odborníkov na odpad dosiaľ mnohé obce nedostatočne informujú vlastných obyvateľov o témach, prečo je dôležité triediť a aký to má pre život človeka význam. Aké riešenie zvolí zamestnaná matka alebo starček či starenka, zbavujúci sa odpadu z domácnosti? Samozrejme, pohodlnejšie. Netriedi.
Zodpovednosť výrobcov prostredníctvom OZV
Za veľkú časť separovaných odpadov – plastových, papierových, sklenených a kovových - sú podľa nového zákona zodpovední výrobcovia, ktorí financujú ich zber a odvoz prostredníctvom OZV . Riaditeľka odboru odpadového hospodárstva MŽP SR Eleonóra Šuplatová v rozhlasovej relácii Z prvej ruky (RTVS) nedávno povedala, že envirozert si veľa sľubuje práve od OZV pri ich podiele na zvyšovaní triedenia obyvateľstvom aj pri výchove a edukácii obyvateľstva. „Školíme pedagógov po celom Slovensku v základných i materských školách. Vysvetľujeme a dávame edukačné pomôcky. Zmeniť myslenie ľudí je však behom na dlhé trate,“ reaguje S. Nosálová. „V západných krajinách to trvalo desaťročia, ani u nás nedôjde k prerodu švihnutím čarovného prútika. Tak ako sme so vzdelávaním začali, budeme v ňom trpezlivo pokračovať a orientovať sa najmä na najproblémovejšie časti republiky.“