Ilustračná snímka.
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
„Efektívny zber triedených zložiek, konkrétne PET fliaš a plechoviek, môže byť rovnako účinný ako ich zálohovanie,“ odpovedal Obecným novinám hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák. „O možnosti ich zálohovania sa aj u nás hovorí už roky. Myšlienka však vždy stroskotala na výhradách ekonomickej náročnosti pre výrobcov a distribútorov.“
V praxi zálohovanie znamená, že zákazník by pri nákupe nápoja v plechovke alebo fľaši zaplatil drobnú sumu ako zálohu a peniaze dostal naspäť po tom, keď prázdne nápojové obaly prinesie na zberné miesto. Tak to funguje vo viacerých západoeurópskych štátoch, ale aj v Chorvátsku či v Estónsku. Tam obhajcovia povinného zálohovania, ale aj jeho zástancovia na Slovensku argumentujú nielen čistejšími verejnými priestranstvami, ale tiež efektívnejším triedením odpadu a zvýšením miery recyklácie.
„Prijatím nového zákona o odpadoch nateraz nastavilo MŽP taký systém triedených zložiek komunálnych odpadov, ktorý je výhodný pre občanov,“ uzatvoril pohľad envirezortu na túto otázku T. Ferenčák. „Čím viac odpadu občan vytriedi, tým menej zmesového odpadu mu vznikne. A to by sa malo odraziť aj na znížení platieb za odvoz zmesového komunálneho odpadu.“