Cieľom EÚ je do roku 2030 znížiť skládkovanie až na úroveň päť percent.
„Pre Slovensko bude dôležité pri nastavovaní nových cieľov v odpadovom hospodárstve do roku 2030 zohľadniť ekonomické, hospodárske, sociálno-spoločenské a environmentálne aspekty,“ reagoval hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák na otázku Obecných novín.
Otázka znela, či je v silách SR splniť ambiciózny cieľ EÚ – teda do roku 2030 recyklovať 70 percent komunálnych odpadov a zároveň skládkovať maximálne 5 percent z celkového množstva komunálnych odpadov.
V súvislosti s piatimi percentami skládkovania však poslanci Európskeho parlamentu prijali verziu, aby tie krajiny, ktoré v roku 2013 skládkovali viac ako 65 percent komunálnych odpadov, teda aj Slovensko, dostali šancu ešte päť rokov skládkovať 10 percent – teda až do roku 2035. Ciele odpadovej politiky do roku 2030 na úrovni EÚ nie sú ešte definitívne schválené, aj keď sa ich prijatie predpokladá.
O Slovensku je v tejto súvislosti známe, že až približne 69 percent komunálnych odpadov skládkuje. „Našou kľúčovou úlohou dneška a nasledujúceho obdobia, presnejšie až do rokov 2030-35 zostáva zvyšovať objemy vytriedeného a recyklovaného komunálneho odpadu, a tak znižovať jeho ukladanie na skládky,“ doplnil T. Ferenčák. „Ešte predtým však musíme do roku 2020 vytriediť a následne recyklovať 50 percent všetkých komunálnych odpadov. Napomôcť tomu má nielen zákon o odpadoch, ale aj v tomto období jeho pripravovaná aplikačná novela.“