Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
27.03.2017 07:00

Envirorezort: Kľúčové pri komunálnych odpadoch je ich triedenie a recyklácia


Cieľom EÚ je do roku 2030 znížiť skládkovanie až na úroveň päť percent.


„Pre Slovensko bude dôležité pri nastavovaní nových cieľov v odpadovom hospodárstve do roku 2030 zohľadniť ekonomické, hospodárske, sociálno-spoločenské a environmentálne aspekty,“ reagoval hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák na otázku Obecných novín.


Otázka znela, či je v silách SR splniť ambiciózny cieľ EÚ – teda do roku 2030 recyklovať 70 percent komunálnych odpadov a zároveň skládkovať maximálne 5 percent z celkového množstva komunálnych odpadov.

V súvislosti s piatimi percentami skládkovania však poslanci Európskeho parlamentu prijali verziu, aby tie krajiny, ktoré v roku 2013 skládkovali viac ako 65 percent komunálnych odpadov, teda aj Slovensko, dostali šancu ešte päť rokov skládkovať 10 percent – teda až do roku 2035. Ciele odpadovej politiky do roku 2030 na úrovni EÚ nie sú ešte definitívne schválené, aj keď sa ich prijatie predpokladá.

O Slovensku je v tejto súvislosti známe, že až približne 69 percent komunálnych odpadov skládkuje. „Našou kľúčovou úlohou dneška a nasledujúceho obdobia, presnejšie až do rokov 2030-35 zostáva zvyšovať objemy vytriedeného a recyklovaného komunálneho odpadu, a tak znižovať jeho ukladanie na skládky,“ doplnil T. Ferenčák. „Ešte predtým však musíme do roku 2020 vytriediť a následne recyklovať 50 percent všetkých komunálnych odpadov. Napomôcť tomu má nielen zákon o odpadoch, ale aj v tomto období jeho pripravovaná aplikačná novela.“

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.02.2017
Novinky prichádzajúce od poslancov EP a MŽP SR
Dobrou správou pre napredovanie (aj) s komunálnymi odpadmi sa zdá byť výzva poslancov Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre životné prostredie, zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI).
viac
09.03.2017
O zálohovaní plastových fliaš a plechoviek envirorezort neuvažuje
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
viac
10.05.2017
Prevážame vzduch. Ak PET fľašu, škatuľu alebo plechovku nezošliapneme
Pri kontajneroch na triedený odpad sa s tým stretávame často. Nestlačené PET fľaše, plechovky z pív, nápojové kartóny, prípadne obrovské neskladné kusy polystyrénu často zmenšia možnosti kontajnera a neraz doň – v skutočnosti iba z polovice naplneného – už viac nevpraceme.
viac
09.11.2017
Presadí envirorezort postupne rastúci „skládkovací“ poplatok 46 eur za tonu?
Z Ministerstva životného prostredia (MŽP) prenikla informácia, že envirorezort po viac ako deviatich mesiacoch príprav navrhuje razantné zvýšenie poplatku za skládky komunálnych odpadov. Do parlamentu by mal byť návrh predložený začiatkom budúceho roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %