Pondelok 25.11.2024
Dnes má meniny 
Katarína
°C
06.05.2022 12:35

Ako na Slovensku vnímame triedenie odpadov?


Ilustračná snímka.


Vlani 92 percent obyvateľov Slovenska, ktorých oslovila Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK, deklarovalo, že triedi komunálny odpad. V roku 2020 to bolo 87 percent.


Vlaňajší prieskum najväčšej slovenskej OZV tiež prezradil, že 46 percent opýtaných zaujímalo, či alebo ako sa odpad po vytriedení recykluje. A takisto, že odpad triedia hlavne ľudia s vyšším vzdelaním.

Výsledky prezradili, že obyvatelia SR najdôslednejšie triedia plasty (79 % respondentov), percentuálne dobre dopadlo triedenie skla (72 %) a papiera (69 %). Horšie sa prejavuje napríklad bioodpad (50 %), ktorého percento skresľuje (aj) skutočnosť, že v dvoch najväčších mestách (Bratislava, Košice) začne platiť povinné triedenie kuchynského bioodpadu až od budúceho roka.

Z nižšie uvedeného grafu triedenia obyvateľstva je tiež zrejmé, že nemôže uspokojiť ani percento triedenia šatstva či textilu (39 %), ale v prípade tejto komodity možno očakávať nárast od roku 2024, odkedy envirorezort ráta nielen so zabezpečením dostatočného počtu kontajnerov pre zber starého šatstva, ale aj s rozšírením recyklovania nateraz iba v dvoch firmách (SK-TEXT, s.r.o, Senica a PR Krajné, s.r.o. v okrese Myjava). Prípadne s vytvorením nových možností pre ďalších spracovateľov (recyklátorov) textilného odpadu.

Ktoré plasty sa triedia dobre, a ktoré nie

ENVI - PAK pri prieskume konštatoval, že aj keď percento ľudí, hlásiacich sa k triedeniu plastov (79 %), je pri tejto komodite skutočne vysoké, niektoré typy plastov triedime viac, iné menej úspešne. Napríklad 84 % ľudí sa hlási k triedeniu nezálohovaných nápojových obalov (vrátane obalov z mlieka či sirupov), ale iba 71 % k triedeniu obalov z čistiacich prostriedkov a pracích práškov, 65 % k triedeniu igelitových tašiek, či 64 % k triedeniu obalov telovej, vlasovej a pleťovej kozmetiky. „Tu vidíme priestor na zlepšenie,“ konštatuje Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie spoločnosti ENVI - PAK. „Pomôže väčšia edukácia z oblasti triedenia, v rámci ktorej by sme sa mali zamerať na problematické obaly.“

Prieskum okrem iného konštatuje, že približne 53 % ľudí naďalej vhadzuje do triedeného odpadu PET fľaše z nápojov. Príčinou väčšinou je, že ide o fľaše, ktoré dosiaľ nespadali do zálohového systému alebo o domácnosti, v ktorých na skladovanie prázdnych PET fliaš nenašli dostatočný priestor a za jednoduchšie považovali ich vhadzovanie do žltých kontajnerov. „Je však priskoro hodnotiť, koľko ľudí zareagovalo na zavedenie zálohového systému a začalo fľaše do obchodov vracať,“ dopĺňa K. Kretter. „Viac budeme vedieť v druhej polovici roka, kedy budú na trhu už len zálohované nápojové obaly.“

Plastový odpad je vnímaný ako väčší než zmesový

Až 40 % zúčastnených v prieskume hodnotí, že pri otázke o množstve domáceho odpadu dominujú plasty. Zmesový odpad, ktorý ľudia nevedia vytriediť a končí v čiernych kontajneroch, prípadne sa triediť nedá, dominuje u vyše 28 % opýtaných. Bioodpadu prisúdili opýtaní 11 percent.

ENVI - PAK: Stále treba opakovať a vysvetľovať zmysluplnosť triedenia

Aj pri súčasných vysokých percentách vnímania odpadov ostáva na Slovensku istý počet ľudí, ktorí odpad odmietajú triediť. Podľa 63 % opýtaných je to preto, lebo im chýba návyk k zautomatizovaniu správania sa k problematike riešenia osudu odpadu. Približne 47 % si myslí, že netriedia preto, lebo aj tak (vytriedený odpad v jednotlivých kontajneroch) „nakoniec skončí zmiešaný v jednom koši s iným odpadom“ a podľa 44 % netriediaci ľudia jednoducho nevedia určiť, kam čo patrí. „Tieto výsledky len potvrdzujú, aké dôležité naďalej ostáva trpezlivo vysvetľovať, prečo je triedenie dôležité,“ uzatvára K. Kretter.

 

 

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.02.2017
Novinky prichádzajúce od poslancov EP a MŽP SR
Dobrou správou pre napredovanie (aj) s komunálnymi odpadmi sa zdá byť výzva poslancov Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre životné prostredie, zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI).
viac
21.02.2017
OZV pripravujú údaje o zbere triedeného odpadu
V Palárikove triedia pozoruhodných vyše 50 percent komunálnych odpadov. Zvolenčania, naopak, ako informuje firma Marius Pedersen s najväčším podielom spomedzi ostatných zberných spoločností v meste, iba 16,99 percenta.
viac
18.12.2017
Podľa Eurostatu už nie sme predposlední v recyklovaní odpadov
Najnovšie údaje Štatistického úradu Európskeho spoločenstva Eurostat prezrádzajú, že Slovensko recyklovalo v roku 2016 „už“ 23 percent komunálnych odpadov. V roku 2015 to bolo 14,9 percenta, v roku 2013 dokonca len 10,3 percenta.
viac
31.01.2019
Kde by Slovensko mohlo byť, keby zvládalo triediť všetky odpady rovnako?
Ak by sa Slovensku podarilo dosiahnuť rovnako vysokú mieru vytriedenia (a následnej recyklácie) vo všetkých odpadoch, ako pri vyzbieraných plastoch, skle, papieri (vrátane lepenky) a kovoch, mohla by sa krajina spod Tatier uchádzať o popredné miesta v európskom rebríčku úspešnosti recyklovania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %