Štvrtok 27.01.2022
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
12.09.2018 06:50

Ocenenie spolupráce medzi ZMOS a SMO ČR pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR


Na rokovaní mimoriadneho snemu SMO ČR sa zúčastnil aj predseda vlády ČR Andrej Babiš. Na snímke zľava: predseda SMO ČR František Lukl, premiér Andrej Babiš a predseda ZMOS Michal Sýkora.


Mimoriadny snem nášho partnerského združenia Svazu měst a obcí České republiky nebol len o aktuálnych témach českých miest a obcí, ale aj o ocenení spolupráce medzi našimi partnerskými združeniami.


Pri príležitostí 100. výročia vzniku Československa predseda SMO ČR a starosta Kyjova František Lukl odovzdal ocenenie predsedovi ZMOS, Michalovi Sýkorovi a výkonným podpredsedom ZMOS Milanovi Muškovi a Jozefovi Turčánymu.

Aktuálnymi témami rokovania mimoriadneho snemu SMO ČR bola problematika vyľudňovania vidieckych oblastí, dopravná infraštruktúra a dostupnosť služieb, a s tým súvisiace financovanie miestnych územných samospráv a zachovanie a podpora služieb v oblastiach, ktoré sú ohrozené vysídlením. V tejto súvislosti české mestá a obce trápi nedostatočná podpora zo strany štátu, ako aj nedostatočné finančné zdroje na riešenie tohto problému.

Okrem priorít v oblasti rozvoja služieb, najmä na vidieku, snem SMO ČR schválil aj požiadavky miest a obcí v budúcej kohéznej politike EÚ 2021-2027 ako podklad na vyjednávanie s národnými a európskymi orgánmi. K procesným požiadavkám patrí najmä zníženie administratívnej záťaže, sprehľadnenie a zjednodušenie kontrol a auditu. Z vecného hľadiska požadujú české miestne samosprávy alokáciu finančných zdrojov na dopravnú a technickú infraštruktúru, ako aj do environmentálnej oblasti v prepojení na poľnohospodárstvo, územný rozvoj a zmenu klímy.

Na rokovaní mimoriadneho snemu SMO ČR sa zúčastnil premiér Andrej Babiš a ďalší ústavní činitelia a predstavitelia vlády ČR.

Po ukončení snemu v popoludňajšej časti programu sa uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže „Najlepší starosta/primátor 2014 – 2018“. Za účasti prezidenta ČR Miloša Zemana a predsedu českej vlády Andreja Babiša boli ocenení zástupcovia miest a obcí za svoju prácu, ktorou významne prispeli k sociálnemu, ekonomickému a environmentálnemu rozvoju svojej komunity.

Autor: (zmos)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2016
Dominovali prípravy 27. snemu ZMOS a tézy pre programové vyhlásenie vlády SR
Štrbské Pleso – 6. apríl 2016 - Predseda ZMOS Michal Sýkora zvolal 6. rokovanie Rady ZMOS. Uskutočnilo sa 5. a 6. apríla 2016 v Štrbskom Plese. Dvojdňový program rokovania tvorilo 21 bodov, medzi ktorými dominovali prípravy 27. snemu ZMOS a tézy pre programové vyhlásenie vlády SR 2016 - 2020.
viac
16.05.2016
Snem ZMOS je sviatkom spoločnej nádeje
V poradí 27. snem ZMOS nebude len bilanciou toho, čo sa podarilo a úvahou o tom, čo sme ešte mohli urobiť. Dvojdňové rokovanie musíme vnímať ako našu schopnosť jasne formulovať tézy, ktoré dokážeme presadiť a naplniť.
viac
18.05.2016
Silná samospráva – pilier stabilnej spoločnosti
V bratislavskej Inchebe dnes o 13. hodine začal 27. snem Združenia miest a obcí Slovenska.
viac
19.05.2016
Úloha ZMOS sa nemení: dôsledne presadzovať a chrániť záujmy miest a obcí
Druhý deň 27. snemu ZMOS pokračoval vo štvrtok 19. mája vystúpeniami hostí a diskusnými príspevkami primátorov miest a starostov obcí, ktoré sa týkali predovšetkým problematiky financovania samosprávy, eurofondov, ale napríklad aj komunálnej reformy, životného prostredia či školstva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %