Pondelok 27.05.2024
Dnes má meniny 
Iveta
°C
11.11.2022 07:45

Obec chce turizmus rozvíjať obnovou klinčiarne a novou cyklotrasou


Muránska Huta.


Obnovou viac ako 150 rokov starej budovy niekdajšej klinčiarne a vybudovaním novej cyklotrasy chce obec Muránska Huta v okrese Revúca prispieť k rozvoju cestovného ruchu na území Národného parku (NP) Muránska planina.


Oba zámery bude môcť samospráva financovať z plánu obnovy. Uviedol to starosta obce Marian Szentandrássi.

Historická budova niekdajšej klinčiarne nachádzajúca sa pri vstupe do obce Muránska Huta bola postavená okolo roku 1865 a slúžila na výrobu klincov a pracovných nástrojov. Neskôr sa v nej nachádzala škola, obchod aj pohostinstvo, v súčasnosti je však v zlom technickom stave. Samospráva v nej chce v rámci projektu zameraného na rozvoj turizmu v NP Muránska planina zriadiť informačné centrum, kde by návštevníci NP našli všetky potrebné informácie.

"V ďalšej miestnosti bude urobená pamätná izba obce a jej okolia. V podkroví by mal vzniknúť priestor na prespanie turistov," priblížil starosta. Ako dodal, nepôjde o komerčné ubytovanie, ale útulňu s cieľom poskytnúť turistom bezpečné útočisko a strechu nad hlavou. Na dvore klinčiarne by mohlo pribudnúť aj ohnisko či posedenie.

Ďalšou časťou projektu je vybudovanie novej cyklotrasy, ktorá spojí Muránsku Hutu s obcou Muránska Zdychava a obec tak prepojí aj s okresným mestom Revúca. Vzniknúť má na ceste vedúcej popri Hutnianskom potoku. "Bude to štrková cyklotrasa určená pre horské bicykle. Potiahneme ju až po cestu, ktorá je medzi Muránskou Zdychavou a Karafovou chatou," dodal Szentandrássi.

Na obnovu klinčiarne a vybudovanie novej cyklotrasy bude môcť obec Muránska Huta vyčerpať z plánu obnovy vyše 690.000 eur. Samospráva vďaka projektu vytvorí dve trvalé pracovné miesta.

Ministerstvo životného prostredia z plánu obnovy podporilo na území NP Muránska planina v rámci výzvy zameranej na transformáciu regiónu 15 projektov v celkovej sume viac ako 8,8 milióna eur. Trinásť projektov za viac ako 8,6 milióna eur podporil rezort s rovnakým cieľom aj v NP Poloniny.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.03.2022
MŽP počúva hlas regiónov pri ich rozvoji
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) sa v Pláne obnovy a odolnosti SR zameriava na klimatické opatrenia, ktoré zabezpečia energetickú efektívnosť pre čo najviac obyvateľov.
viac
14.07.2022
Mesto Senica a MAS Záhorie pripravujú cyklotrasu z mesta až po Šaštín-Stráže
Mesto Senica ako člen Miestnej akčnej skupiny (MAS) Záhorie pripravuje spolu s ďalšími členmi projekt na cyklotrasu, ktorá by mala spojiť Senicu a Šaštín-Stráže. Informovala o tom hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.
viac
26.11.2022
Polomka chce z plánu obnovy vybudovať pri lyžiarskom vleku nové parkovisko
Obec Polomka v okrese Brezno, ktorá sa nachádza v severnej časti Národného parku (NP) Muránska planina, chce s pomocou financií z plánu obnovy vybudovať pri lyžiarskom vleku nové parkovisko. Pre TASR to uviedol Stanislav Príboj z obecného úradu, ktorý má na starosti grantové projekty samosprávy.
viac
26.01.2023
Na rozvoj jazdeckého turizmu v regióne pôjde vyše 270 000 eur
Na rozvoj jazdeckého turizmu v Národnom parku (NP) Muránska planina pôjde z plánu obnovy viac ako 270 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %