Štvrtok 21.10.2021
Dnes má meniny 
Uršuľa
°C
01.07.2019 03:20

NSK zjednodušil pravidlá na prideľovanie dotácií na obnovu pamiatok


Ilustračná snímka (tasr)


Nitriansky samosprávny kraj (NSK) zjednodušuje získavanie dotácií na obnovu národných kultúrnych pamiatok. Zmenu všeobecne záväzného nariadenia na svojom júnovom rokovaní schválili krajskí poslanci.


Žiadatelia po novom môžu získať vyšší príspevok na rekonštrukciu pamiatok, zároveň sa znižuje miera spolufinancovania projektov. Kraj okrem toho zjemňuje aj pravidlá, na základe ktorých sa budú dotácie udeľovať. „Maximálna výška dotácie sa mení zo sumy 3320 eur na 4500 eur,“ informoval Úrad NSK.       

Nové nariadenie mení aj lehotu podávania žiadostí. Po novom ich bude možné predkladať od 1. augusta do 30. septembra, čím sa lehota predĺži o 15 dní. Znižuje sa aj miera spolufinancovania projektov z 50 na 25 percent z celkového rozpočtu. „Súčasné 50-percentné spolufinancovanie nie je bežnou praxou a predstavuje finančnú záťaž pre žiadateľov a v niektorých prípadoch bolo dokonca dôvodom, prečo o dotáciu vôbec nepožiadajú,“ zdôvodnil zmeny riaditeľ Úradu NSK Dušan Guťan.       

Ako doplnil, upravené VZN okrem toho dá žiadateľom možnosť opraviť prípadné chyby v ich žiadosti. Podľa pôvodnej úpravy akákoľvek chyba v dokladoch znamenala vyradenie žiadosti z dotačnej schémy. „Návrh VZN obsahuje aj ďalšie zmeny, ktoré sú formálneho charakteru, alebo vyplynuli z aplikačnej praxe,“ dodal Guťan.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.03.2018
Kraj rozdelí na obnovu kultúrnych pamiatok 70-tis. eur
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) rozdelí v tomto roku na obnovu národných kultúrnych pamiatok na svojom území dotácie v hodnote 70.000 eur. Suma, o ktorú žiadali rôzne inštitúcie a občianske združenia na opravu a obnovu pamiatok, bola oveľa vyššia.
viac
24.04.2019
Kraj finančne podporí rekonštrukcie národných kultúrnych pamiatok
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) poskytne dotácie na obnovu národných kultúrnych pamiatok na svojom území. V rozpočte na rok 2019 má na tento účel vyčlenených 100-tis. eur.
viac
22.04.2021
NSK poskytne na obnovu kultúrnych pamiatok dotácie v hodnote 100 000 eur
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) poskytne zo svojich dotačných mechanizmov peniaze na obnovu národných kultúrnych pamiatok. Na rekonštrukcie rôznych historických a sakrálnych pamätihodností pôjde 100 000 eur.
viac
13.10.2021
Mesto Nitra podporí dotáciami starostlivosť o kultúrne pamiatky
Podnikatelia, ktorí sa starajú o kultúrne pamiatky a pamätihodnosti, môžu požiadať nitriansku radnicu o dotácie. Tie sú určené predovšetkým na ich výskum, obnovu a reštaurovanie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %