Nedeľa 29.03.2020
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
15.01.2020 11:10

Nominácie „SRDCE NA DLANI 2019“ tentokrát aj do Martina


Srdce na dlani je ocenenie pre výnimočných dobrovoľníkov.


Desiateho decembra prebiehalo v novorománskej synagóge v Ružomberku oceňovanie dobrovoľníkov Žilinského samosprávneho kraja, pod názvom ,,Srdce na dlani“.


Toto ocenenie každoročne usporadúva Žilinské dobrovoľnícke centrum, v spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií. Tento rok sa oceňovanie konalo pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja, Eriky Jurinovej a splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, Martina Giertla.

Srdce na dlani je ocenenie pre výnimočných dobrovoľníkov, či už jednotlivcov alebo kolektívov, za ich nezištné dobrovoľné aktivity, uskutočňované v rôznych oblastiach v prospech iných. Rovnako je aj ocenením výnimočných projektov, ktoré svojím poslaním menia veci k lepšiemu. Počas slávnostného oceňovania sa na pódiu vystriedali nominovaní dobrovoľníci v jedenástich kategóriách. Medzi nominovanými nechýbali ani dobrovoľníci z okresu Martin.

Michal Svateník, predseda občianskeho združenia s názvom Donjon, o.z., si na tomto slávnostnom galavečere prevzal „Ďakovný list“ v kategórii „Dobrovoľníctvo v oblasti kultúry a umenia“. V kategórii „Dobrovoľníctvo v sociálnej a zdravotnej oblasti“ bola ocenená Juliana Krivušová. V kategórii „Škola priateľská k dobrovoľníctvu“ získala ocenenie Evanjelická spojená škola. Celý galavečer prebiehal vo veľmi priateľskej atmosfére, ktorú dotvárali skvelí hudobníci. Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom za ich nezištnú a častokrát veľmi nenápadnú službu, ktorú robia pre svoje okolie.

Občianske združenie Donjon vzniklo ešte v roku 1999 za účelom záchrany a rekonštrukcie hradu Sklabiňa, ktorý býval v minulosti hrdým sídlom Turčianskej župy. V roku 1963 bol vyhlásený aj za národnú kultúrnu pamiatku. Od založenia združenia, s výnimkou malých prestávok, je jeho predsedom Michal Sváteník.

V roku 2000 dala obec Sklabinský Podzámok celý areál hradu do prenájmu novovzniknutému združeniu Donjon, nakoľko sa po majetkovoprávnom vysporiadaní v 90-tych rokoch 20.storočia hrad stal jej majetkom. Občianske združenie prebralo starostlivosť o hrad a pokračovalo na prácach, ktoré začali ešte miestni nadšenci - dobrovoľníci zo Sklabine, pod vedením učiteľa, Milana Ďuríka. Zrekonštruovali Južnú strážnu baštu pri vstupe do areálu hradu, vymurovali niekoľko kavern, staticky zabezpečili budovu bývalej väznice a mučiarne, stabilizovali múr na hornom hrade, podmurovali nárožie kaplnky, vyplnili kavernu v parkánovom opevnení, pripravili Severnú baštu pri vstupe na kompletnú rekonštrukciu - vyšpárovali obvodovú stenu, odstránili sutinové závaly, osadili drevené rámy na okná a dvere a obmurovali okenné špalety, čím hrad zachránili pred zrútením. Vybudovali cez celý areál hradu náučný chodník, ktorý viedol v  nebezpečnejších úsekoch so schodíkmi a zábradlím. Osadili lavičky, odpadové koše a vybudovali ohniská.

Po siedmych rokoch záchranných a konzervačných prác, ktoré zachránili hrad pred zrútením, obec v roku 2007 jednostranne vypovedala nájomnú zmluvu a spoločne so súkromným podnikateľom, založili spoločnosť Castrum Sclabana, s.r.o., so sídlom v Sklabinskom Podzámku. Spoločnosť mala hrad spravovať a udržiavať. Teraz po rokoch môžeme konštatovať, že to bolo nesprávne rozhodnutie. Práce, ktoré urobili dobrovoľníci, pod vedením učiteľa Ďuríka a na ktoré nadviazalo občianske združenie Donjon, pomaly a iste upadli do zabudnutia. Dôsledkom nečinnosti majiteľov sa práce, ktoré boli urobené znehodnotili a zničili. Hrad schátral a po vybudovanom mobiliári takmer nič neostalo.

Od roku 2007 sa aktivity Donjon, o. z.,  zamerali na obnovu delostreleckého opevnenia, ktoré je v predhradí. Pozemok, na ktorom opevnenie stálo, kúpilo občianske združenie ešte v roku 2003, a z ruín základov ho obnovili. V roku 2006 sa v ňom zriadilo súkromné múzeum „Hradu Sklabiňa“, v ktorom dostane návštevník fundovaný výklad o histórii hradu a nálezoch, ktoré sa našli pri opravách hradného areálu. Obnova delostreleckého opevnenia ešte stále prebieha a dobudovávajú sa ďalšie časti.

Okrem obnovy hradu a delostreleckého opevnenia organizuje občianske združenie na hrade a v jeho predhradí množstvo kultúrnych akcii, najznámejšie sú Sklabinské hradné slávnosti, ktoré boli v minulosti spojené aj s dobývaním hradu.

 

 

Autor: Ľubomír Žila


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.11.2016
Viete o niekom, kto má srdce na dlani?
Už desať rokov oceňujeme cenou Srdce na dlani dobrovoľníkov a dobrovoľníčky z celého banskobystrického kraja, ktorí nezištne pomáhajú vo svojom okolí a robia množstvo skvelej práce dobrovoľne a zadarmo.
viac
15.10.2018
Verejnosť môže nominovať aktívnych dobrovoľníkov na ocenenie
Prešovské dobrovoľnícke centrum (PDC) zverejnilo výzvu na predkladanie nominácií na udelenie ocenenia Krajské srdce na dlani 2018.
viac
09.12.2018
Ocenili dobrovoľníkov z Banskobystrického kraja, ktorí majú 'srdce na dlani'
V priestoroch historickej radnice v meste pod Urpínom, kde sa v závere týždňa zišlo viac ako 150 pozvaných.
viac
17.10.2019
Dobrovoľníci dostanú ocenenia Srdce na dlani
Ľudia, ktorí bez nároku na finančnú odmenu venujú svoj čas a energiu ľuďom, ktorí to potrebujú, či projektom, ktoré robia svet krajším a solidárnejším, dostanú aj tento rok ocenenia Srdce na dlani.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %