Pondelok 16.12.2019
Dnes má meniny 
Albína
°C
23.01.2018 09:10

Národný park Poloniny navštevuje stále viac turistov


Národný park Poloniny.


Národný park (NP) Poloniny na východe Slovenska navštevuje stále viac turistov. V území však pre nich chýbajú služby. Uviedol to riaditeľ Správy NP Poloniny Mário Perinaj.


„Oficiálne štatistiky nemáme, pretože nemáme elektronické ani iné sčítacie zariadenia, ale vedieme evidenciu návštevníkov na informačnom stredisku v Novej Sedlici, kde máme celoročne zamestnaného jedného človeka. Nepochybne evidujeme zvýšenú návštevnosť, ktorá však nie je horibilná,” poznamenal s tým, že v porovnaní s inými slovenskými NP je veľmi nízka.

Jedným z dôvodov, prečo tomu tak je, môže byť podľa Perinaja to, že Slovensko nie je turistický národ. „Slováci majú radi inú formu rekreácie, pričom požadujú náročnejšie služby, či už sú to nejaké lyžiarske strediská, wellness, termálne kúpaliská a určitý štandard v ubytovacích zariadeniach, čo naše územie neposkytuje,” vysvetlil. Poloniny sú podľa neho tiež situované v regióne, v ktorom je dosť zlá infraštruktúra. „Dostať sa len z Prešova do Novej Sedlice trvá aj dve a pol hodiny,” spomenul s tým, že aj to môže odradiť návštevníka napr. zo západného Slovenska.

Tretie špecifikum vidí riaditeľ v charakteristike samotného parku. „Láka skôr klientelu ľudí, dobrodruhov, ktorí si zoberú spacák a karimatku, prídu do toho územia a nabažia sa prírodných krás,” poznamenal. V tejto súvislosti vybudovala Štátna ochrana prírody SR v rámci švajčiarskeho projektu aj štyri útulne, a to v Runine, Zboji, tiež v lokalite sedlo pod Čierťažou a Ruské sedlo. 

„Aj keď sa tešíme takejto aktivite a máme dobrú spätnú väzbu od turistov, priamo nám nepriniesla do regiónu požadovaný efekt, lebo sme zase podporili len tú špecifickú klientelu,” podotkol Perinaj s tým, že títo turisti ekonomiku v regióne neurobia. „My potrebujeme rozvíjať hlavne tie služby dole, aby to prinieslo benefity pre miestne obyvateľstvo. Preto ak chceme ísť do nejakej klientely, ktorá by v území nechala svoje peniaze, musíme tomu úmerne prispôsobiť aj tie služby,” zdôraznil.

Najväčší pohyb turistov v NP Poloniny evidujú počas letných prázdnin. „Najviac ich prichádza z Poľska, keďže máme spoločnú hranicu, chodí sem veľa Čechov, na takom pomyselnom treťom mieste sú Slováci. Vie sa tu objaviť aj Belgičan alebo Angličan, ale to sú výnimočné návštevy,” priblížil riaditeľ.

NP Poloniny s rozlohou približne 29 800 hektárov tvorí spolu s priľahlým chráneným územím Poľska a Ukrajiny prvú trilaterálnu biosférickú rezerváciu na svete a aktuálne druhú najväčšiu. Príznačné sú preň Karpatské bukové pralesy, vrchol Kremenec či prítomnosť zubra hrivnatého vo voľnej prírode. Medzi nepoznané a zároveň jedinečné tunajšie úkazy zaradil Perinaj tiež pseudokrasové jaskyne, marmarošské diamanty či bohatú kvetenu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.09.2017
Návštevnosť Trenčianskeho kraja rastie
Záujem o Trenčiansky kraj z roka na rok stúpa. Potvrdzujú to štatistické údaje a porovnania návštevnosti z predchádzajúcich rokov. Rozlohou síce malý, ale turistickým potenciálom veľký Trenčiansky kraj navštívilo v prvom polroku 2017 o 19 % viac turistov ako v rovnakom období minulého roku. 
viac
21.09.2017
Počas letnej sezóny navštívilo Slovenský raj viac turistov ako vlani
Počas ešte stále prebiehajúcej letnej turistickej sezóny navštívilo Národný park Slovenský raj zhruba 127 000 ľudí. V porovnaní s uplynulým rokom ide o nárast o viac ako 3000 ľudí. Potvrdila to starostka obce Hrabušice Jana Skokanová.
viac
18.10.2017
Na Gemeri otvoria nové návštevnícke centrum
Už túto sobotu (21.10. 2017) bude do prevádzky slávnostne uvedené návštevnícke centrum pri jednej z najcennejších architektonických pamiatok na Slovensku.
viac
15.03.2019
Návštevnosť Košického regiónu rástla už štvrtý rok po sebe
Rok 2018 bol z pohľadu ubytovacích štatistík rekordný v oboch kľúčových ukazovateľoch. Počet ubytovaných návštevníkov prekonal vlaňajší rekord, v počte prenocovaní dokonca padol zatiaľ najúspešnejší rok 2008.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.16 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.81 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.03 %