Štvrtok 28.09.2023
Dnes má meniny 
Václav
°C
05.04.2023 10:35

Na Fiľakovskom hrade sa opäť uskutoční Palócka Veľká noc


Ilustračná snímka.


Na Fiľakovskom hrade sa i tento rok uskutoční tradičná Palócka Veľká noc. V poradí 16. ročník podujatia na Veľkonočný pondelok (10. 4.) verejnosti priblíži maďarské i slovenské tradície. Informovala o tom riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Fiľakovo Eva Tóthová.


"Návštevníci si môžu vyskúšať rôzne techniky zdobenia vajíčok, naučiť sa základy zdobenia perníkov a vyhotoviť si veľkonočné figúrky z pálky. Deti sa môžu tešiť aj na rozprávkový kútik, ručne poháňaný kolotoč, rôzne súťaže zručnosti, jazdu na koni a lukostreľbu," priblížila Tóthová.

Súčasťou Palóckej Veľkej noci bude tiež jarmok, ktorý sa bude konať na nádvorí hradu a Podhradskej ulici. Chýbať nebudú ani požehnanie jedál, veľkonočné vinše či tradičné polievanie. Organizátori podujatia pripravili pre verejnosť aj bohatý kultúrny program. Na javisku pod holým nebom sa predstavia slovenské i maďarské folklórne súbory či hudobníci.

Súčasťou programu Palóckej Veľkej noci budú aj stále a dočasné expozície Hradného múzea vo Fiľakove. Podujatie podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. V prípade nepriaznivého počasia sa koncerty budú konať v priestoroch fiľakovského kultúrneho strediska.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.03.2021
Online program Veľkej noci z Kysuckého múzea bude bohatý
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, si pre svojich priaznivcov pripravilo program v online priestore pod názvom Veľká noc z Kysuckého múzea.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
06.02.2023
Tretia februárová sobota bude patriť Bratislavským fašiangom
Tretia februárová sobota (18. 2.) bude v hlavnom meste patriť Bratislavským fašiangom. Ich prvý ročník bude na Námestí Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou a jej okolí.
viac
03.04.2023
Veľkonočné zvyky na dedine spoznali návštevníci Múzea slovenskej dediny
Veľkonočné tradície a zvyky spoznali v nedeľu návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na podujatí Veľká noc na dedine.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %