Utorok 07.07.2020
Dnes má meniny 
Oliver
°C
17.07.2017 06:01

Ministerstvo kontrolovalo denné stacionáre


Jar života, n. o., Denný stacionár Šarišský Štiavnik - budova.


Približne 90 % z kontrolovaných denných stacionárov nespĺňa zákonné podmienky. Zistili to zamestnanci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorí navštívili 121 stacionárov prevažne v Prešovskom a v Košickom kraji. Zariadeniam, kde boli odhalené závažné porušenia, rezort vypovie zmluvy.


Ministerstvo preverovalo koncom mája a koncom júna dodržiavanie zákonných podmienok v 121 denných stacionároch, pričom 14 z nich skontrolovali opakovane. Celkovo na Slovensku pôsobí 381 takýchto zariadení. Výsledky potvrdili podozrenia ministerstva, že pri ich prevádzke dochádza aj k porušovaniu zákona.

„Najčastejšie denné stacionáre nespĺňajú priestorové, hygienické a personálne štandardy. Drvivá väčšina stacionárov nespĺňa podmienku bezbariérovosti, čo považujeme za vážny problém, pretože sú to zariadenia, ktoré sú určené pre osoby odkázané na pomoc iných ľudí a predpokladá sa u nich obmedzená pohybová schopnosť,“ informuje štátny tajomník ministerstva Branislav Ondruš.

Monitoring odhalil aj falšovanie dochádzky klientov. Z celkového počtu 2 800 zazmluvnených ich počas kontrol bolo v zariadeniach prítomných len 537. Na jedno miesto v zariadení pritom posiela štát mesačne 184 eur. „Máme prípady, keď naši pracovníci opakovane navštívili denný stacionár a zistili, že človek, ktorý nebol počas ich prvej návštevy v stacionári, o mesiac neskôr bol vykázaný ako prítomný presne v ten istý deň," približuje Ondruš. Dodáva, že mnohé stacionáre si neplnia ani povinnosť poskytovať klientom stravu či sociálne poradenstvo.

Problémové sa ukazuje aj posudzovanie nároku na pobyt v zariadení sociálnych služieb. „V mnohých prípadoch sme zistili, že rozhodnutia o odkázanosti boli vydávané v jeden deň. Napríklad 30 ľudí sa stalo odkázanými v priebehu jedného dňa. Ešte závažnejšie je, že v priebehu mesiaca boli všetci klienti jedného stacionára preposúdení na vyšší stupeň odkázanosti, čo súvisí aj so zmenou legislatívy začiatkom tohto roku," dopĺňa štátny tajomník.

Na základe zistení ministerstvo vypovie zariadeniam, pri ktorých boli odhalené závažné porušenia, zmluvy. Zároveň podá návrh na ich výmaz z registra poskytovateľov. „Budeme žiadať aj vrátenie finančných prostriedkov. Dokonca v niektorých prípadoch, napríklad týkajúcich sa falšovania dochádzky, podáme aj podnety na prokuratúru pre podozrenia zo subvenčného podvodu," uzatvára Ondruš. Plánuje tiež zorganizovať stretnutia so zástupcami samosprávnych krajov, aby sa dohodli na zintenzívnení kontrol.

V dennom stacionári sa poskytuje sociálna služba osobe, ktorá je odkázaná na pomoc inej osoby ak jej stupeň odkázanosti je najmenej III a je odkázaná na sociálnu službu v zariadení len na určitý čas počas dňa. Zároveň sa v ňom poskytuje sociálne poradenstvo, sociálna rehabilitácia a stravovanie. Popritom denný stacionár zabezpečuje rozvoj pracovných zručností a záujmovú činnosť.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2016
Zariadenia sociálnych služieb v TSK si tento rok prilepšia takmer o 1,2 milióna
Zariadenia sociálnych služieb v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) si vďaka efektívnemu hospodáreniu kraja v minulom roku tento rok prilepšia takmer o 1,2 milióna eur. TSK v minulom roku hospodáril s prebytkom 14,6 milióna eur.
viac
24.08.2017
V centre sociálnych služieb otvoria denný stacionár
V centre sociálnych služieb (CSS) Horný Turiec v Turčianskych Tepliciach už čoskoro pribudne denný stacionár pre desať klientov.
viac
29.06.2019
Zlepšenie systému kontrol sociálnych služieb rieši novela zákona
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter sa s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou dohodli na bližšej špecifikácii ustanovenia v zákone o sociálnych službách, ktorý upravuje kompetencie kontroly.
viac
17.04.2020
Snina uspela s projektom denného stacionára
V snahe vyjsť v ústrety obyvateľom odkázaným na pomoc iných, no nespĺňajúcim podmienky pre umiestnenie v sociálnych zariadeniach sa mesto Snina uchádzalo o dotáciu na projekt Zariadenie opatrovateľskej služby a denný stacionár v meste Snina.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %